Według najnowszego raportu CODA (The Content Overseas Distribution Association) opublikowanego na oficjalnej stronie w dniu 31 marca, japońscy producenci filmów, mangi, anime, muzyki, programów TV i innych mediów stracili przez piratów w 2014 roku około 9,648 miliarda złotych (288,8 mld jenów) - kwota ta dotyczy wyłącznie piractwa poza Japonią. To oznacza, że oszacowana strata jest ponad dwukrotnie wyższa od zarobków z legalnych źródeł dystrybucji poza granicami Japonii, które wyniosły 4,122 mld złotych (123,4 mld jenów).

Taiga Aisaka - Toradora

CODA jest organizacją zrzeszającą największe firmy będące w posiadaniu praw autorskich do filmów, anime, mangi, muzyki itd. Organizacja została założona w 2002 roku w celu zmniejszenia piractwa japońskich treści na świecie. Przedstawiona wartość szkód została oszacowana na podstawie danych od 33 firm członkowskich.

Swoją drogą jakiś miesiąc temu trafiłem w zachodnich mediach na fajny artykuł, przedstawiający jak policzyć sobie ile kosztujesz japońskich producentów, kiedy nielegalnie oglądasz anime. Może jeszcze w tym tygodniu przedstawię tu tłumaczenie tego fajnego, bądź co bądź długiego tekstu.

Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

0 komentujących jak dotychczas. Dołącz do dyskusji.