$type=grid$count=4$tbg=rainbow$meta=0$snip=0$rm=0$show=home

Obserwuj Animeholik.pl w Google News

Ile kosztuje produkcja anime? Przemysł animacji w liczbach

Zastanawiasz się ile kosztuje zrobienie jednego odcinka anime, a ile całego sezonu? Na te pytania odpowiadają znane osoby z branży.

Szukaliście kiedyś informacji na temat tego ile kosztuje produkcja jednego sezonu anime? Jeżeli TAK, to nie jesteście sami, bo takie pytania regularnie pojawiają się w sieci. Anime, jako jedna z najważniejszych form ekspresji w japońskiej kulturze pop, zyskało ogromną popularność na całym świecie. Z tytułami, które przekraczają granice gatunku i kultury, japońska animacja stała się globalnym fenomenem. Ale jakie są rzeczywiste koszty stojące za tworzeniem tych unikalnych, często surrealistycznych, a jednak emocjonalnie angażujących dzieł?

W tym artykule postaramy się wspólnymi siłami rozwikłać tę zagadkę, przyglądając się różnym aspektom finansowym produkcji anime. Przyjrzymy się temu, co dokładnie wchodzi w skład budżetu produkcji, biorąc pod uwagę różne elementy, takie jak animacja, dubbing, muzyka, a także marketing i dystrybucja.

Następnie przejdziemy do omówienia, jak koszty produkcji rosły w ciągu ostatnich lat, zwracając również uwagę na wpływ nowych technologii, takich jak animacja komputerowa (CG). Rzucimy również okiem na to, jak te koszty mogą się różnić między różnymi studiami i produkcjami, co stanowi istotną część zrozumienia ekonomiki branży anime.

W końcu, przeanalizujemy, jak te rosnące koszty wpływają na przemysł jako całość, a także na twórców i studia, które stoją za naszymi ulubionymi tytułami. Przytoczymy także opinie znanych osób z branży, które podzieliły się swoimi przemyśleniami na ten temat.

Wręczanie pieniędzy w anime
Fot. Pieniądze w anime / Kanojo, Okarishimasu / TMS Entertainment

Budżet produkcji

Produkcja anime to skomplikowany proces, który obejmuje różne etapy i aspekty, od projektowania postaci i pisania scenariusza, przez tworzenie animacji i nagrywanie dubbingu, aż po marketing i dystrybucję. Każdy z tych etapów ma swoje koszty, które łącznie tworzą całkowity budżet produkcji.

Koszty animacji i projektowania

Koszty animacji i projektowania są zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów budżetu produkcji anime. Do tego obszaru zaliczają się takie aspekty jak projektowanie postaci, tła, a także koszty związane z procesem animacji.

Projektowanie postaci i teł wymaga umiejętności i czasu, a co za tym idzie - pieniędzy. Zwykle za te elementy odpowiadają doświadczeni artyści, którzy na podstawie scenariusza i instrukcji reżysera tworzą wizualny obraz anime. W zależności od stylu i detali, koszt tych elementów będzie się różnić.

Sam proces animacji jest bardzo kosztownym etapem produkcji. Tradycyjna animacja ręczna jest pracochłonna i wymaga dużej liczby animatorów. W zależności od stylu i poziomu szczegółowości, koszt produkcji jednej minuty animacji może wynosić od kilkunastu tysięcy złotych do ponad miliona złotych!

Koszty związane z dubbingiem i muzyką

Dubbing i muzyka to kolejne istotne elementy produkcji anime. Dobrze dobrani aktorzy głosowi są w stanie w pełni oddać emocje postaci, co przyciąga widzów i zwiększa popularność produkcji.

Koszty związane z dubbingiem zależą od wielu czynników, takich jak ilość dialogów, liczba postaci, a także status aktorów głosowych. Za sprawą Japońskiego Związku Aktorów, aktorzy głosowi w Japonii otrzymują określone stawki za odcinek, które kształtują się na poziomie 15 000 jenów (około 460 złotych) za odcinek anime dla początkującego seiyuu, oraz około 45 000 jenów (około 1 375 zł) za odcinek dla doświadczonego seiyuu. Wielu popularnych aktorów głosowych w Japonii może negocjować swoją gażę, przez co ich zarobki mogą być znacznie większe. Więcej o zarobkach japońskich aktorów głosowych można przeczytać w artykule Seiyuu: głosy zza oceanu - wszystko, co musisz wiedzieć o aktorach głosowych z Japonii.

Muzyka to kolejny ważny element budżetu. Obejmuje to zarówno muzykę tła, jak i openingi oraz endingi, które często są wykonywane przez popularne zespoły i artystów. Koszty te mogą się różnić, ale zwykle wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych za utwór.

Koszty związane z marketingiem i dystrybucją

Koszty marketingu i dystrybucji również mają znaczący wpływ na całkowity budżet produkcji. Marketing może obejmować różne formy promocji, takie jak reklamy w telewizji, plakaty, telebimy przy ruchliwych drogach, strony internetowe, a także różne wydarzenia promocyjne.

Wydatki na promocję mogą obejmować reklamy w prasie, telewizji, radiu i Internecie, a także na organizowanie specjalnych wydarzeń, takich jak premierowe pokazy czy konferencje prasowe. Koszty te mogą się bardzo różnić, w zależności od skali kampanii.

Dystrybucja jest również istotnym czynnikiem, który generuje koszty. Rozpowszechnianie anime na różnych platformach, takich jak telewizja, Internet czy wydania DVD/Blu-ray, wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów związanych z licencjami, produkcją fizycznych nośników czy obsługą platform streamingowych.

Niezależnie od tego, czy anime jest dystrybuowane poprzez telewizję, serwisy streamingowe, czy na fizycznych nośnikach, każda z tych opcji generuje koszty. Są to koszty związane z produkcją, magazynowaniem i wysyłką nośników fizycznych, utrzymaniem infrastruktury dla serwisów streamingowych, czy opłatami licencyjnymi dla stacji telewizyjnych.

Podsumowując, budżet produkcji anime jest skomplikowany i obejmuje wiele różnych kosztów. Niezależnie od specyfiki danego projektu, koszty te są nieuniknione i stanowią istotną część procesu tworzenia anime.

Wypowiedzi osób z branży, które udostępniły szczegółowe informacje na temat kosztów produkcji

Istotne jest, aby wziąć pod uwagę, że informacje na temat kosztów produkcji anime są rzadko udostępniane publicznie. Jednak kilku twórców i producentów udzieliło cennych wskazówek na ten temat.

Masamune Sakaki, twórca CG w branży anime, podzielił się informacjami na ten temat 10 listopada 2013 roku na swoim koncie na Twitterze. Zgodnie z jego szacunkami, przeciętny 13-odcinkowy sezon anime kosztuje około 250 milionów jenów, co odpowiada około 7,5 miliona złotych. Masamune wliczał w to reklamę i przyznał, że około połowa budżetu jest przeznaczana na animację. Przyjmując, że przeciętny odcinek popularnego anime trwa 25 minut, to produkcja jednej minuty anime generuje koszt rzędu 768 000 jenów, czyli nieco ponad 23 tysiące złotych.

Shirobako - screen z anime o tworzeniu anime
Fot. Kadr z anime Shirobako / P.A. Works

Innym ważnym źródłem informacji jest producent Takayuki Nagatani, który 11 lipca 2015 roku udzielił wywiadu japońskiemu serwisowi ASCII. Pracując nad serialem "Shirobako", Nagatani ujawnił, że koszt produkcji 24 odcinków wyniósł około 500 milionów jenów, czyli trochę ponad 15 milionów złotych. W tym przypadku koszt produkcji 1 minuty anime kształtuje się na poziomie 833 000 jenów, czyli ponad 25 tysięcy złotych. Nagatani wspomniał także, że po zebraniu pieniędzy na produkcję zajął się organizacją reklam, zaplanowaniem wydarzeń promujących serial i zabezpieczeniem produkcji gadżetów.

Z kolei doświadczony animator Shinji Takamatsu, znany z takich seriali jak "Gintama" czy "Danshi Koukousei no Nichijou", podał na swoim Twitterze w dniu 6 kwietnia 2015 roku, że koszt produkcji anime wynosi około 150 do 200 milionów jenów za sezon, co odpowiada około 4,5 do 6 milionów złotych.

„Produkcja jednego sezonu anime kosztuje mniej więcej od 150 milionów do 200 milionów jenów, więc próba pokrycia tych kosztów tylko z zysków z dysków jest dość niewłaściwym modelem biznesowym, ale większość dzisiejszych anime emitowanych późną nocą przyjmuje tę formę.”

Te wypowiedzi, choć rzadko spotykane, dają nam wgląd w skomplikowany proces finansowy, który stoi za produkcją anime. Pokazują, że koszty mogą się znacznie różnić w zależności od skali i ambitności projektu, a także od technik animacji wykorzystywanych w produkcji.

Omówienie rosnących kosztów produkcji anime w ciągu ostatnich lat, w tym wpływu nowych technik, takich jak animacja CG

W przemyśle animacji, podobnie jak w wielu innych branżach, koszty produkcji stale rosną. Czynniki takie jak inflacja, rosnące wynagrodzenia i rozwój nowych technologii przyczyniają się do wzrostu kosztów produkcji anime.

Jednym z najbardziej oczywistych czynników wpływających na wzrost kosztów produkcji anime jest rozwój i implementacja nowych technologii, takich jak animacja komputerowa (CG). Tradycyjnie, anime było tworzone za pomocą ręcznej animacji klatek, co było czasochłonne, ale też kosztowne. Wraz z rozwojem technologii, wiele studiów zaczęło eksperymentować z animacją CG, która pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych i dynamicznych scen.

Jednak wprowadzenie animacji komputerowej nie jest pozbawione kosztów. Choć pozwala ona na oszczędność czasu w porównaniu do tradycyjnej animacji klatkowej, wymaga również znacznych inwestycji początkowych. Koszty generuje sprzęt i oprogramowanie, a także szkolenia dla animatorów.

Przykładowo, popularny serial "Beastars" od studia Orange jest znany z użycia animacji CG. Przy produkcji tego serialu, studio musiało zainwestować w nowe technologie i szkolenia animatorów, co z pewnością wpłynęło na ogólny budżet produkcji.

Oprócz nowych technologii, rosnące koszty produkcji są również spowodowane wzrostem wynagrodzeń i kosztów życia w Japonii. Zgodnie z raportem JAniCA (Japanese Animation Creators Association) z 2019 roku, przeciętne wynagrodzenie animatora w Japonii wynosiło około 4 408 000 jenów rocznie (ok. 133 700 złotych). W porównaniu z danymi z 2015 roku, kiedy średnia pensja animatora wyniosła 3 328 000 jenów, mamy do czynienia z około 32% wzrostem.

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że o taką wartość mogły wzrosnąć koszty produkcji anime. W kontekście 32% wzrostu wynagrodzenia animatorów, dane jakie przedstawiał Takayuki Nagatani w 2015 roku mogą już nie odzwierciedlać rzeczywistości. Jeśli przyjmiemy, że wzrost wynagrodzeń animatorów jest reprezentatywny dla innych kosztów produkcji, to 24-odcinkowy serial anime, który kosztował 500 milionów jenów w 2015 roku, mógłby kosztować około 660 milionów jenów w 2019 roku - to daje nam koszt około 20 milionów złotych. Chociaż jest to tylko szacunkowa wartość, ilustruje skalę rosnących kosztów produkcji anime w ciągu ostatnich lat.

Wreszcie, rosnące koszty są również związane z rosnącymi oczekiwaniami widzów. Z biegiem lat, publiczność zaczęła oczekiwać od anime coraz wyższej jakości grafiki, dźwięku i fabuły. Aby sprostać tym oczekiwaniom, studia muszą inwestować więcej środków w produkcję, co oczywiście wpływa na ogólny koszt.

Przytoczenie konkretnych przykładów anime, które kosztowały krocie

Produkcja filmów anime często przekracza koszty związane z produkcją seriali anime, głównie z powodu wyższych oczekiwań dotyczących jakości i szczegółowości animacji, a także ze względu na większe nakłady na marketing i dystrybucję.

Film "Your Name" (Kimi no Na wa), w reżyserii Makoto Shinkaia, miał budżet produkcji wynoszący 450 milionów jenów. Koszty reklamy podniosły całkowity budżet do 750 milionów jenów. Zakładając, że film trwa 106 minut, wyprodukowanie jednej minuty tego anime kosztowało około 7,07 miliona jenów, czyli ponad 214 tysięcy złotych.

Screen z anime Kimi no Na wa
Fot. Kadr z anime Kimi no Na wa / CoMix Wave Films

"Spirited Away", od Studia Ghibli, miał budżet wynoszący 2 miliardy jenów. Biorąc pod uwagę, że długość filmu to 125 minut, koszt produkcji jednej minuty animacji wyniósł około 16 milionów jenów, co przekłada się na około 580 tysięcy złotych.

Z kolei "Księżniczka Kaguya" (jap. Kaguya-hime no Monogatari) jest oficjalnie najdroższym filmem anime w historii, z budżetem wynoszącym 5 miliardów jenów, czyli 151,5 miliona złotych. Film trwa 137 minut, co oznacza, że koszt produkcji jednej minuty wyniósł około 36,49 miliona jenów, czyli nieco ponad 1,1 miliona złotych.

Wszystkie te przykłady ilustrują, że koszty produkcji anime mogą znacznie różnić się w zależności od produkcji, studia, a także technik i technologii używanych do tworzenia filmu.

Omówienie, jak koszty mogą się różnić między różnymi studiami i produkcjami

Studia anime o ugruntowanej pozycji i renomie, takie jak Studio Ghibli i Kyoto Animation, to doskonałe przykłady instytucji, które często dysponują większymi budżetami na wszystko co związane z produkcją anime. Mają one również większą zdolność do pozyskiwania funduszy, dzięki swojej długiej historii sukcesów i ugruntowanej pozycji w branży.

Studio Ghibli, założone przez znanych twórców Hayao Miyazakiego i Isao Takahatę, jest jednym z najbardziej znanych i cenionych studiów anime na świecie. Jest znane z tworzenia wysokiej jakości filmów pełnometrażowych, które często przekraczają granice typowego budżetu dla produkcji anime. Na przykład, wymieniony już wcześniej film "Spirited Away" (W krainie bogów) z 2001 roku miał szacowany budżet 2 miliardów jenów. Filmowi udało się odnieść wielki sukces komercyjny, zarabiając ponad 395 milionów dolarów na całym świecie. Jednocześnie tytuł ten zdobył liczne nagrody, w tym Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Kyoto Animation, znane również jako KyoAni, jest innym studiem, które często dysponuje większymi budżetami. Studio znane jest z tworzenia serii telewizyjnych i filmów o wysokiej jakości animacji i szczegółowości artystycznej, takich jak "Violet Evergarden" czy "Koe no Katachi". Wielkość budżetu KyoAni często przekłada się na wyższy standard produkcji, w porównaniu do innych studiów.

Wysokie budżety obu tych studiów pozwalają im zatrudniać czołowych artystów i animatorów, inwestować w najnowocześniejsze technologie i sprzęt, oraz poświęcać więcej czasu na każdy etap produkcji. W rezultacie, są w stanie tworzyć filmy i seriale o wyjątkowej jakości artystycznej i technicznej, które często zdobywają międzynarodowe uznanie i sukces.

Warto jednak zauważyć, że wysoki budżet nie gwarantuje zawsze sukcesu. Zarządzanie budżetem, kreatywne podejście do tworzenia i marketingu, a także umiejętność zrozumienia oczekiwań widzów są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, dla sukcesu produkcji anime.

Zakończenie

Produkcja anime to skomplikowany proces, który wymaga znacznych inwestycji finansowych. Koszty produkcji mogą się znacznie różnić w zależności od studia, technik animacji, skali projektu i wielu innych czynników. Jednak pomimo rosnących kosztów i wyzwań, przemysł anime nadal kwitnie, dostarczając nam niesamowitych seriali i filmów, które cieszą się popularnością na całym świecie.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Wam zrozumieć, jakie koszty są związane z produkcją anime i jak różne czynniki wpływają na ostateczny budżet. Jak zawsze, zachęcam do dyskusji i dzielenia się waszymi przemyśleniami w komentarzach poniżej. Jeżeli znacie jakiekolwiek nowe źródła lub przecieki na temat kosztów produkcji anime, które mogłyby zainteresować innych czytelników, bardzo chciałbym o nich usłyszeć!

Źródła i odnośniki (rozwiń)

1. Masamune Sakaki, archiwalne wypowiedzi na Twitterze: https://togetter.com/li/588161.
2. Takayuki Nagatani, wywiad dla ASCII: https://ascii.jp/elem/000/001/005/1005155/index-2.html
3. Shinji Takamatsu, archiwalna wypowiedź na Twitterze: https://togetter.com/li/805992?page=2
4. Raport JAniCA, Badanie sytuacji animatorów: http://www.janica.jp/survey/sympo2019_handout.pdf
5. Najdroższe filmy animowane w historii, artykuł na Wikipedia.org: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_animated_films

KOMENTARZE

Obserwuj Animeholik.pl w Google News
Nazwa

2x2,1,3-gatsu no Lion,1,91 Days,1,Accel World,2,Ai,1,Ajin,1,Akagami no Shirayuki-hime,1,Akame Ga Kill!,2,Akcja,9,Amagi Brilliant Park,1,AMV,3,Anime Awards,1,Anime Expo,1,Anime vs Rzeczywistość,1,Animowane Gify,5,AniRevo,1,Ankieta,1,AnoHana,3,Ansatsu Kyoushitsu,5,Ao no Exorcist,1,Aoki Hagane no Arpeggio,1,Artland,1,Assassin's Creed,3,Atri: My Dear Moments,1,Attack on Titan,17,Avatary,4,Bakemono no Ko,1,Baki,1,Bakuman,2,Barakamon,2,Big Order,1,Black Lagoon,1,Blame!,1,Blood Lad,1,Boku dake ga Inai Machi,3,Boku no Hero Academia,1,Boże Narodzenie,2,Butch Hartman,1,Buzzfeed,1,Candy Japan,1,Charapedia,17,Charlotte,1,Chiny,2,Chłopiec i czapla,1,Chuunibyou demo Koi ga Shitai,1,Ciekawostki,24,Coluboccoro,1,Cosplay,8,CupSell,1,Czarodziejka z Księżyca,1,Czas,1,Dakimakura,2,DanMachi,3,Death Note,7,Death Parade,1,Demi-chan wa Kataritai,1,Demon Slayer,4,DeviantArt,7,Discord,1,Disney,10,Donten ni Warau,1,Dosanko Gal wa Namara Menkoi,1,Dragon Ball,1,Dramat,5,Dungeon Meshi,1,Durarara!!,1,Dzień Ojca,1,Egmont,12,Etsy,1,Fairy Tail,1,Fantasy,12,Fate,2,Fate/Apocrypha,1,Film,50,Filmweb,1,Flying Witch,1,Full Metal Panic!,1,Fullmetal Alchemist,2,Gadżety,14,Gantz:O,1,GATE,2,Gekkan Shoujo Nozaki-kun,1,Geno Studio,1,Gimai Seikatsu,1,Gintama,3,Głosowanie,1,Godzilla,1,Gore,1,Gra,8,Gra wideo,4,Grafika,49,Gry,1,Gwiezdne Wojny,6,Gyakusatsu Kikan,2,Haifuri,1,Haikyuu!!,1,Handa-kun,1,Happy Sugar Life,1,Harem,2,Harmony,1,Haruchika,1,Hentai Ouji to Warawanai Neko,1,Hikikomori,1,Himouto! Umaru-chan,1,Historyczne,3,Hoozuki no Reitetsu,1,Horror,4,Humble Bundle,2,Hunter x Hunter,3,IBM,1,Idole,1,Isekai,5,Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu,1,Ito Junji: Collection,1,Japonia,34,Jedzenie,4,Język japoński,4,Jitsu wa Watashi wa,1,Jujutsu Kaisen,1,Junketsu no Maria,1,Kaijuu 8-gou,1,Kantai Collection: KanColle,2,Karaoke,1,Keijo,1,Kemono Friends,1,Kickstarter,1,Kimi no Na wa.,5,Kingdom,2,Kiseijuu,4,Kishuku Gakkou no Juliet,1,Kitsune,1,Kobayashi-san Chi no Maid Dragon,1,Koe no Katachi,1,Kokkoku,1,KokoSake,1,Komedia,7,Konkurs,2,KonoSuba,1,Konwent,1,Konwent fanów,2,Koutetsujou no Kabaneri,1,Książka,1,Kubki,3,Kuchnia japońska,3,Kultura otaku,9,Lazarus,1,League of Legends,2,Liebster Blog Award,2,Light Novel,3,Log Horizon,1,Love Live!,2,Made in Abyss,2,MAL,1,Mamoru Hosoda,1,Manaria Friends: Shingeki no Bahamut,1,Manga,30,Manglobe,1,Maoyuu Maou Yuusha,1,Mato Seihei no Slave,1,McDonald's,1,Mecha,2,Memy,2,Mirai no Mirai,1,Mitologia,2,Mob Psycho 100,3,Mochi,1,Moe,1,Monster Musume no Iru Nichijou,1,Mushishi,1,Muzyka,15,My Hero Academia,2,My Oni Girl,1,Mystery,2,Nagrody,3,Nanbaka,1,Naruto,2,Neon Genesis Evangelion,1,Netflix,10,Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?,2,Nisekoi,3,No Game No Life,2,Non Non Biyori,1,Noragami,3,Occultic;Nine,1,Od autora,17,Omoide no Marnie,2,One Piece,6,One Punch Man,5,Ore Monogatari!!,1,Otaku,1,Otaku Coin,1,Overlord,2,Paczka,2,Pan de Peace!,1,Park rozrywki,1,Perfect Bones,1,Plakat,1,Planet With,1,Pokemon,1,Prima aprilis,2,Prison School,1,Production IMS,1,Program,1,Przeczucie,1,Przeglądarka,2,Przepisy,1,Przygodowe,4,Pyrkon,2,Rakugo,1,Ranking,74,Re:Zero,1,Reddit,1,Regalia: Of Men and Monarchs,1,Regalia: The Three Sacred Stars,1,Reklama,2,Rokka no Yuusha,1,Romans,5,Roukin,1,Ryuuou no Oshigoto!,1,Samuraj i Stich,3,Sci-Fi,2,Seiyuu,2,Serial,152,Shia LaBeouf,1,Shigatsu wa Kimi no Uso,1,Shingeki no Bahamut: Genesis,2,Shounen,4,Sidonia no Kishi,3,Silver Spoon,3,Slice of life,3,Solo Leveling,3,Sonda,1,Space Dandy,1,Spirited Away: W krainie Bogów,1,Spy x Family,1,Steins;Gate,1,Strony internetowe,3,Studio anime,3,Studio Ghibli,8,Supernatural,5,Sushi,1,Sword Art Online,6,Sword Art Online: Memory Defrag,1,Sword Oratoria,1,Szkolne,2,Taifuu no Noruda,1,Taimadou Gakuen 35 Shiken Shoutai,1,Tajemnica,1,Tapety,12,Telewizja,1,Terra Formars,2,Time Travel Shoujo,1,To,1,Tokyo ESP,1,Tokyo Ghoul,5,Tokyo Ghoul:re,1,Tsuyokute New Saga,1,Turystyka,1,TV Drama,3,Twisted-Wonderland,1,Tydzień z anime,402,TyranoBuilder,1,Urodziny,2,Ushio to Tora,1,Utawarerumono: Itsuwari no Kamen,1,Visual Novel,1,W anime na procentach,6,Walentynki,1,WatchMojo,1,Wednesday,1,Working!!,1,WOWBOX,1,Yuri,1,Yuri!!! on Ice,1,Yuujinchou,1,Zankyou no Terror,1,Zom 100,1,Zombie,1,Zwiastun,22,
ltr
item
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii: Ile kosztuje produkcja anime? Przemysł animacji w liczbach
Ile kosztuje produkcja anime? Przemysł animacji w liczbach
Zastanawiasz się ile kosztuje zrobienie jednego odcinka anime, a ile całego sezonu? Na te pytania odpowiadają znane osoby z branży.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9Mx1IZzG1JqXyu5s75a5yQeQkGBSej8Vwty8qCyra0xDDP13DDFSACej7zGIIaf4zL701l7iFgmbgSRhracZBwlF9AkmzvSJG2Tb-kppUh6bPwjE6lg6JM9AIifvs_2yNEnMsU7y424tKivaWX7l2NF0tZIBpYNVTBNDpjMu272oJVeHXv6o8oTYfWg/s1600/pieniadze-w-anime.webp
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9Mx1IZzG1JqXyu5s75a5yQeQkGBSej8Vwty8qCyra0xDDP13DDFSACej7zGIIaf4zL701l7iFgmbgSRhracZBwlF9AkmzvSJG2Tb-kppUh6bPwjE6lg6JM9AIifvs_2yNEnMsU7y424tKivaWX7l2NF0tZIBpYNVTBNDpjMu272oJVeHXv6o8oTYfWg/s72-c/pieniadze-w-anime.webp
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii
https://www.animeholik.pl/2015/08/ile-kosztuje-produkcja-anime.html
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/2015/08/ile-kosztuje-produkcja-anime.html
true
6198561539176426849
UTF-8
Załadowano wszystkie posty Nie znaleziono żadnych postów WYŚWIETL WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Anuluj odpowiedź Skasuj Przez Główna STRONY POSTY Wyświetl wszystko POLECANE DLA CIEBIE TEMATYKA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono żadnego wpisu pasującego do Twojego zapytania Wróć do głównej Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Ndz Pon Wto Śro Czw Pią Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru przed chwilą 1 minutę temu $$1$$ minut temu 1 godzinę temu $$1$$ godzin temu Wczoraj $$1$$ dni temu $$1$$ tygodni temu więcej jak 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TA TREŚĆ PREMIUM ZOSTAŁA ZABLOKOWANA Krok 1: Podziel się w mediach społecznościowych Krok 2: Kliknij w link udostępniony na Twoim profilu Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany do schowka Nie można skopiować kodów / tekstów, naciśnij [CTRL] + [C] (lub CMD + C na Macu), aby skopiować Spis treści