Szukaliście kiedyś informacji na temat tego ile kosztuje produkcja jednego sezonu anime? Jeżeli TAK, to nie jesteście sami, bo takie pytania regularnie pojawiają się w sieci, i branża stara się dostarczać na nie odpowiedzi.

Masamune Sakaki, człowiek zajmujący się grafiką komputerową w branży anime, szacuje średni koszt 13-odcinkowego sezonu anime na 250 milionów jenów, czyli około 7,5 miliona złotych. Daje on również do zrozumienia, że większość produkcji nie odzyskuje tego wydatku - ale trzeba mieć na uwadze również to, że jednym z zadań anime jest napędzenie sprzedaży novelek, mangi, gadżetów, płyt itd.

Shirobako - screen z anime o tworzeniu anime

Z drugiej strony w niedawnym wywiadzie, Takayuki Nagatani - producent Shirobako (anime o tworzeniu anime) - twierdził, że jego 24-odcinkowe anime kosztowało 500 milionów jenów, czyli 15 milionów złotych za cały sezon i 625 tysięcy złotych za odcinek. To niedużo, ale na taki stan rzeczy mają wpływ niskie zarobki japońskich animatorów (młodzi animatorzy – często w wieku około 20 lat – zarabiają około 9200 dolarów rocznie i pracują 11 godzin dziennie / źródło).
Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

3 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

  1. Nie wiedziałam, że produkcja (jak dla mnie) jest taka kosztowna [-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W Japonii się jeszcze w miarę tanio animacje robi ;) W USA i innych krajach zachodnich 25 minutowa animacja kosztowała by 500-700 tysięcy dolarów - taki jest podobno średni koszt odcinka kreskówki z Nickelodeon.

      Usuń