Szukaliście kiedyś informacji na temat tego ile kosztuje produkcja jednego sezonu anime? Jeżeli TAK, to nie jesteście sami, bo takie pytania regularnie pojawiają się w sieci, i branża stara się dostarczać na nie odpowiedzi.
Masamune Sakaki, człowiek zajmujący się grafiką komputerową w branży anime, szacuje średni koszt 13-odcinkowego sezonu anime na 250 milionów jenów, czyli około 7,5 miliona złotych. Daje on również do zrozumienia, że większość produkcji nie odzyskuje tego wydatku - ale trzeba mieć na uwadze również to, że jednym z zadań anime jest napędzenie sprzedaży novelek, mangi, gadżetów, płyt itd.
Z drugiej strony w niedawnym wywiadzie, Takayuki Nagatani - producent Shirobako (anime o tworzeniu anime) - twierdził, że jego 24-odcinkowe anime kosztowało 500 milionów jenów, czyli 15 milionów złotych za cały sezon i 625 tysięcy złotych za odcinek. To niedużo, ale na taki stan rzeczy mają wpływ niskie zarobki japońskich animatorów (młodzi animatorzy – często w wieku około 20 lat – zarabiają około 9200 dolarów rocznie i pracują 11 godzin dziennie / źródło).
Co wpływa na koszt produkcji anime?
Koszt produkcji jednego odcinka anime jest uzależniony od wielu czynników, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na cenę produkcji 20-30 minutowej animacji. Oto kilka z najważniejszych czynników, które wpływają na koszt produkcji anime:
- Budżet producenta: Wielkość budżetu producenta zlecającego przygotowanie anime jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt produkcji. Producenci o większym budżecie mogą pozwolić sobie na produkcję anime o wyższej jakości i bardziej skomplikowanej historii.
- Skala projektu: Wielkość i skala projektu, tj. liczba postaci, lokacji, elementów akcji itp., także wpływa na koszt produkcji. Im więcej elementów składa się na odcinek, tym więcej trzeba zainwestować w jego produkcję.
- Jakość animacji: Jakość animacji, tj. szczegółowość i precyzja rysunków, duża ilość scen z elementami ruchomymi, także ma wpływ na koszt produkcji. Anime o wyższej jakości animacji wymagają większej liczby rysunków i więcej czasu na ich wykonanie, co w rezultacie podnosi koszt produkcji.
- Studio: Wielkość i doświadczenie zespołu produkcyjnego także wpływa na koszt produkcji. Studia zatrudniające wielu pracowników, mogące się pochwalić większym doświadczeniem w produkcji anime, będą w stanie wykonać swoje zadania szybciej i efektywniej, co może pomóc obniżyć koszty.
- Promocja i dystrybucja: Koszt promocji i dystrybucji anime, tj. reklamy, eventy itp., także wpływa na ostateczny koszt produkcji. Im więcej trzeba zainwestować w promocję, tym większe będą koszty produkcji.
Warto pamiętać, że koszt produkcji anime może również zmieniać się w czasie, w zależności od popularności i zysków z danej serii. Na przykład, jeśli seria jest bardzo popularna i zyskuje dużo pieniędzy ze sprzedaży mangi, powieści ilustrowanej lub gadżetów, producenci mogą zdecydować się na wydanie większej ilości pieniędzy na kolejne odcinki lub sezony, aby zachęcić widzów do dalszego oglądania i nakręcić kolejne zakupy.
KOMENTARZE