$type=grid$count=4$tbg=rainbow$meta=0$snip=0$rm=0$show=home

Obserwuj Animeholik.pl w Google News

Przegląd anime podobnych do Attack on Titan

Porównujemy Attack on Titan z innymi topowymi anime. Od Koutetsujou no Kabaneri, przez FMA: Brotherhood, po Hell's Paradise i inne podobne anime.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę przyciąga nas do "Attack on Titan" (jap. Shingeki no Kyojin)? Może to epickie bitwy, skomplikowane postacie, a może mroczna i intrygująca fabuła? Oczywiście, każdy z nas ma swoje indywidualne powody. W rzeczywistości jest coś uniwersalnego w tym tytule, coś co sprawia, że tylu ludzi zostaje nim zauroczonych. Ale czym są te elementy, które definiują "Attack on Titan", rzeczy które da się odnaleźć w innych anime?

W przeciwieństwie do pierwszych odczuć, nie jest to łatwe zadanie. Szukając anime podobnych do "Attack on Titan", warto zauważyć, że nie chodzi tylko o olbrzymy czy bitwy. Chodzi o uczucia, relacje między bohaterami, świat w którym przyszło żyć ludziom, a także o filozoficzne i moralne dylematy, z którymi borykają się bohaterowie. To te głębsze warstwy historii czynią "Attack on Titan" tak wyjątkowym.

Podobnie, szukając podobieństw, musimy rozważyć zarówno stylistykę, fabułę, jak i ton narracji. Na przykład, choć dwie serie mogą skupiać się na walce z potworami, to emocje i tematy, które w nich się przewijają, mogą być zupełnie różne.

Zdjęcia anime podobnych do Attack on Titan, w tym Koutetsujou no Kabaneri i Owari no Seraph
Fot. Kolaż z anime podobnymi do Attack on Titan

Oczywiście, zanim przejdziemy do głównego tematu, warto przypomnieć sobie o czym jest Attack on Titan.

"Attack on Titan" przenosi nas do świata, gdzie ludzkość stoi na skraju wyginięcia z powodu olbrzymów zwanych tytanami. Te gigantyczne istoty wydają się pożerać ludzi bez wyraźnego powodu, prowadząc ludzkość do wycofania się za ogromne mury. W tym świecie poznajemy Erena, jego przybraną siostrę Mikasę oraz ich przyjaciela Armina. Po tragicznym incydencie, w którym tytan niszczy jedno z miast i pożera matkę Erena, młody chłopak przysięga zniszczyć każdego pojedynczego tytana.

Seria skupia się nie tylko na fizycznych walkach z tymi monstrami, ale także na politycznych intrygach, spiskach i tajemnicach ukrytych za ogromnymi murami. Z czasem odkrywamy, że prawda o tytanach, ludzkości i świecie, w którym żyją bohaterowie, jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. "Attack on Titan" to nie tylko historia o walce o przetrwanie, ale także głębokie refleksje na temat ludzkiej natury, wolności i ofiar, jakie jesteśmy w stanie ponieść, aby osiągnąć nasze cele.

Ale, wracając do głównego pytania... Zastanawiasz się pewnie, które anime są podobne do "Attack on Titan"? Oto kilkanaście tytułów, które mogą zainteresować wszystkich wielbicieli "Shingeki no Kyojin". Zapraszam do zapoznania się z nimi!

Koutetsujou no Kabaneri

Opis fabuły: W alternatywnym świecie, ludzkość jest na skraju wyginięcia z powodu nieumarłych potworów nazywanych Kabane. Potwory te są niemalże nieśmiertelne, z jedynym słabym punktem w postaci świecącego serca, które musi zostać przebite, aby uśmiercić bestię. W środku tego chaosu, ludzie żyją w ogromnych fortecach, podróżując między nimi za pomocą pociągów pancernych. W tym niebezpiecznym świecie poznajemy młodego inżyniera o imieniu Ikoma, który staje się pół-Kabane po próbie stworzenia skutecznej broni przeciwko tym potworom. Wraz z Mumei, inną pół-Kabane, starają się ocalić ludzkość przed wyginięciem.

Podobieństwa z AoT: Podczas gdy "Attack on Titan" opowiada o walce ludzkości z olbrzymami, "Koutetsujou no Kabaneri" skupia się na walce z nieumarłymi potworami o nazwie Kabane. W obu seriach główny bohater doznaje przeobrażenia, stając się pół-potworem, co daje mu unikalne zdolności, ale także stawia go w opozycji do społeczeństwa. Mumei w "Kabaneri" i Mikasa w "Attack on Titan" są bardzo podobnymi postaciami - obie są zimnymi wojowniczkami, które walczą z niesamowitą skutecznością przeciwko potworom. W obu anime istnieje silny nacisk na przetrwanie oblężonej ludzkości i potrzebę współpracy w celu przetrwania. Co ciekawe, obie serie mają także podobny klimat, estetykę oraz mocno akcentują relacje pomiędzy postaciami.

Owari no Seraph

Opis fabuły: W świecie, w którym tajemniczy wirus zabił wszystkich powyżej 13. roku życia, reszta ludzkości padła łupem wampirów. Te krwiożercze istoty wykorzystują dzieci jako dawców krwi, trzymając je jako niewolników w podziemnych miastach. Yuichiro Hyakuya, młody chłopiec, był jedną z wielu sierot uwięzionych w takim wampirzym "raju". Po traumatycznej próbie ucieczki, podczas której większość jego najbliższych przyjaciół ginie, Yuichiro przysięga zniszczyć każdego wampira.

Podobieństwa z AoT: "Owari no Seraph" i "Attack on Titan" mają wiele wspólnych cech - obie produkcje są dziełem Wit Studio z muzyką Sawano Hiroyuki. W obu seriach opowieść rozpoczyna się od tragedii, w wyniku której główny bohater traci rodzinę i pragnie zemsty. Yuichiro w "Owari no Seraph" pragnie zabić wszystkie wampiry, podczas gdy Eren z "Attack on Titan" chce unicestwienia tytanów. W obu anime młodzi bohaterowie dołączają do organizacji wojskowej, by zdobyć umiejętności niezbędne do walki z potworami. Motywem przewodnim jest nie tylko zemsta, ale także misja ocalenia ludzkości przed zagładą. Atmosfera pełna napięcia, mroczna tematyka oraz podobieństwa w charakterach postaci, czynią obie serie nierozerwalnie powiązanymi ze sobą.

Yakusoku no Neverland

Opis fabuły: W sierocińcu Grace Field House dzieci żyją spokojnie pod opieką kochającej "Mamy". Wychowankowie są zobowiązani do codziennego rozwiązywania testów, ale poza tym są wolne i szczęśliwe. Jednak pewnego dnia trójka dzieci - Emma, Norman i Ray - odkrywają mroczną tajemnicę kryjącą się za murami domu. Okazuje się, że sierociniec jest hodowlą ludzi dla demonów, a dzieci są systematycznie wysyłane na śmierć. Emma, Norman i Ray postanawiają uciec i uratować wszystkie dzieci w sierocińcu.

Podobieństwa z AoT: "Yakusoku no Neverland" i "Attack on Titan" obfitują w głęboko rozbudowane światy pełne tajemnic, które bohaterowie starają się rozwiązać. W obu seriach pojawiają się budzące lęk stworzenia, które żywią się ludźmi. Atmosfera obu anime nasycona jest uczuciem trwogi i bezradności. Szybko rozwijająca się fabuła koncentruje się na instynkcie przetrwania w obliczu zagrożenia wykraczającego poza ludzkie pojmowanie. Główne postacie w obu seriach to bliscy przyjaciele z dzieciństwa, połączeni więzami silniejszymi niż krew, chroniący się nawzajem niczym rodzina.

Black Bullet

Opis fabuły: W niedalekiej przyszłości ludzkość została zdziesiątkowana przez wirusa, który przekształca ludzi w monstrualne stworzenia o nazwie Gastrea. Jedyne, co chroni ludzkość przed zupełnym wyginięciem, to ogromne, monolityczne bariery z Varanium, jedynego materiału, który może zranić potwory. W walce przeciwko Gastrea społeczeństwo polega na usługach Promotorów - wojowników, którym towarzyszą zainfekowane dziewczyny, oficjalnie zwane Inicjatorami. W tym świecie żyje Rentaro Satomi, młody Promotor, który walczy przeciwko Gastrea wraz ze swoją inicjatorką, Enju. Razem podejmują się misji, której celem jest uratowanie Tokio i ludzkość przed zagładą.

Podobieństwa z AoT: "Black Bullet" i "Attack on Titan" ukazują ludzkość stojącą na krawędzi wyginięcia, broniącą się przed potwornymi poprzez budowę masywnych barier czy murów. W obu seriach tylko wyjątkowi ludzie posiadają umiejętności do walczenia z zagrożeniem. Chociaż "Attack on Titan" przedstawia mroczniejszą historię, w obu anime panuje atmosfera desperacji i walki o przetrwanie. W obu serialach główni bohaterowie, którym głos podkłada Kaji Yuuki, ryzykują wszystko, by obronić ludzkość. Mimo że "Black Bullet" ma futurystyczne tło, podczas gdy "Attack on Titan" jest osadzony w świecie przypominającym średniowiecze, obie serie poruszają tematykę ostatecznej walki człowieka z potworem.

God Eater

Opis fabuły: W świecie nawiedzonym przez potężne stworzenia znane jako Aragami, ludzkość stoi na krawędzi zagłady. Aragami są niezniszczalne i pożerają wszystko, co napotkają na swojej drodze. Jednak istnieje organizacja o nazwie Fenrir, która stworzyła broń zdolną przeciwstawić się tym potworom - tak zwane "God Arcs". Te specjalne bronie są w stanie połączyć się z wybranymi ludźmi, którzy stają się "God Eater’ami". W centrum tej walki o przetrwanie znajduje się Lenka Utsugi, młody God Eater, który zamierza ocalić ludzkość.

Podobieństwa z AoT: "God Eater" i "Attack on Titan" są dwiema historiami osadzonymi w postapokaliptycznych światach, w których ludzkość walczy o przetrwanie przeciwko potężnym stworzeniom: Aragami i Tytanami. W obu seriach istnieje specjalny korpus wojskowy skoncentrowany na wyeliminowaniu zagrożenia, z młodym, impulsywnym mężczyzną na czele - Lenką w "God Eater" i Erenem w "Attack on Titan". W obu serialach istnieją miejsca otoczone murami chroniącymi ostatnich ludzi, chociaż w "God Eater" występuje bardziej zaawansowana technologia. Zarówno w "God Eater", jak i w "Attack on Titan" główny nacisk kładziony jest na współpracę i jedność w walce o przetrwanie.

Sidonia no Kishi

Opis fabuły: W odległej przyszłości, po zniszczeniu Ziemi przez tajemnicze stworzenia o nazwie Gauna, ludzkość przetrwała dzięki gigantycznemu, mobilnemu statkowi kosmicznemu o nazwie Sidonia. Ludzie żyjący na tym statku od wielu generacji nie mieli kontaktu z innymi ocalałymi i uczynili z Sidonii swoją nową ojczyznę. Tanikaze Nagate jest młodym pilotem, który staje się kluczem do obrony Sidonii przed Gaunami.

Podobieństwa z AoT: Zarówno "Sidonia no Kishi" jak i "Attack on Titan" przedstawiają ludzkość na krawędzi zagłady w obliczu potężnego wroga: Gaun i Tytanów. W obu światach, ludzie żyją w odosobnieniu, chroniąc się przed wrogami w jedynym bezpiecznym miejscu. Oba anime koncentrują się na walce o przetrwanie, gdzie główni bohaterowie są poddawani ciągłym testom i muszą polegać na swoich umiejętnościach by przetrwać najgorsze. Mimo różnic w scenerii, obie serie podkreślają surową rzeczywistość śmierci.

Tokyo Ghoul

Opis fabuły: W Tokyo, ghoule - istoty, które muszą jeść ludzkie mięso, aby przeżyć - żyją wśród ludzi, ukrywając swoją prawdziwą naturę, by unikać prześladowań ze strony władz. Historia koncentruje się na Kanekim Kenie, studencie, który po spotkaniu z jednym z ghouli staje się pół-ghoulem. Zmagając się z nowym życiem jako ghoul i próbując zrozumieć nowy rodzaj głodu, Kaneki zostaje zmuszony do zanurzenia się w mrocznym świecie ghouli, gdzie walka o przetrwanie i tożsamość stają się codziennością.

Podobieństwa z AoT: "Tokyo Ghoul" i "Attack on Titan" skupiają się na mrocznych, głębokich opowieściach z bogatym rozwojem postaci i widowiskowymi walkami. W obu seriach główni bohaterowie, Kaneki i Eren, początkowo są przeciętnymi ludźmi, którzy stają twarzą w twarz z potworami zagrażającymi ludzkości. Ostatecznie obaj odkrywają w sobie moc, która zmienia status quo. Walka o przetrwanie i krwawe starcia to stałe elementy obu serii. W obu opowieściach jest też wyraźny zwrot w konflikcie - z człowieka przeciwko potworom do człowieka przeciwko społeczeństwu. Co więcej, obie serie mają niezapomniane ścieżki dźwiękowe, które dodają intensywności narracji.

Claymore

Opis fabuły: W średniowiecznym świecie ludzie są terroryzowani przez demoniczne istoty zwane Yoma. Aby je pokonać, tajemnicza organizacja tworzy hybrydy, pół-ludzi, pół-Yoma, znane jako Claymore. Główna bohaterka, Clare, jest jednym z Claymore i walczy z Yoma, jednocześnie poszukując zemsty na jednym z nich. W miarę postępów opowieści odkrywamy mroczne tajemnice organizacji i pochodzenie Claymore.

Podobieństwa z AoT: Tak "Claymore", jak i "Attack on Titan" skupiają się na bohaterach walczących z potężniejszymi od siebie stworzeniami w surowym, średniowiecznym świecie. Oba anime są naszpikowane bólem i smutkiem, ukazując bohaterów, którzy muszą stawić czoła brutalnej rzeczywistości. W obu seriach czuć stałe napięcie i ciężar wynikający z walki o przetrwanie w świecie pełnym niebezpieczeństw. Wspólnym mianownikiem jest także intensywna, dramatyczna atmosfera oraz głęboki wgląd w ludzkie uczucia i motywacje.

86

Opis fabuły: W republice San Magnolia ludność jest podzielona na dwie grupy: srebrnowłosych Alba, którzy mieszkają w luksusie, i bezimiennych członków legionu 86, których los został określony już przy narodzinach. Choć rząd twierdzi, że wszystkie operacje wojskowe są prowadzone przez bezzałogowe maszyny, w rzeczywistości ci znani jako 86 są tymi, którzy obsługują te jednostki i walczą w wojnie przeciwko Imperium. Główna bohaterka, srebrnowłosa Lena, jest młodą oficerką odpowiedzialną za nadzorowanie jednego z takich oddziałów. W miarę rozwoju opowieści, ukazane zostają okrucieństwa wojny, dyskryminacji i walki o godność.

Podobieństwa z AoT: Zarówno "86", jak i "Attack on Titan" opowiadają historię ludzkości chroniącej się za murami przed zewnętrznym zagrożeniem. W obu anime, mury te symbolizują jednocześnie ochronę i więzienie, skrywając mroczne tajemnice i nierówności społeczne. Główni bohaterowie są zmuszeni do walki z zagrożeniem oraz konfrontacji z ukrytymi prawdami o ich świecie. Dyskryminacja jest kluczowym elementem obu opowieści, ukazując różnice w statusie społecznym i nierówności w traktowaniu różnych grup ludności. Szybkie i intensywne sceny walki w obu seriach są wzmocnione niezwykłą animacją i zapierającą dech w piersiach muzyką od Hiroyuki Sawano. Ponadto, zarówno "86", jak i "Attack on Titan" badają tematykę wojny i człowieczeństwa, oraz znaczenia bycia wolnym.

Neon Genesis Evangelion

Opis fabuły: W niedalekiej przyszłości Ziemia zostaje zaatakowana przez tajemnicze istoty znane jako Anioły. W odpowiedzi na zagrożenie ludzkość tworzy gigantyczne, biomechaniczne jednostki bojowe o nazwie Ewangeliony. Pilotem jednego z Ewangelionów jest młody chłopiec o imieniu Shinji Ikari, który jest zmuszony do walki z Aniołami, mimo swoich obaw i wewnętrznych konfliktów. W miarę rozwoju fabuły historia zaczyna się skupiać na psychologii i relacjach między postaciami, a także na mrocznych sekretach stojących za projektem Ewangelion.

Podobieństwa z AoT: Tak "Neon Genesis Evangelion", jak i "Attack on Titan" opowiadają o walce ludzkości z potężnym, nieznanym wrogiem, który stanowi zagrożenie dla całej cywilizacji. Młodzi bohaterowie obu serii są zmuszeni do walki, mimo że borykają się z własnymi lękami i traumami. Zarówno w Evangelion, jak i w Attack on Titan, występują ogromne humanoidy do walki z wrogiem: Ewangeliony przeciwko Aniołom i Tytany przeciwko innym Tytanom. W obu seriach zarysowują się również głębokie psychologiczne portrety postaci, które muszą się zmierzyć z trudnościami i poświęceniem. Istnieje również element tajemnicy w obu historiach, gdy bohaterowie starają się odkryć prawdę kryjącą się za kulisami ich świata.

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte)

Opis fabuły: Kiedy tajemnicze, kosmiczne pasożyty zaczynają infekować ludzkość, przejmując kontrolę nad ciałami swoich ofiar, młodzieniec o imieniu Shinichi Izumi jest jednym z niewielu, którym udaje się przeżyć atak najeźdźcy z kosmosu. Pasożyt, który próbował wniknąć do mózgu chłopaka, zostaje uwieziony w jego prawej dłoni, co prowadzi do nietypowego sojuszu między nim a istotą kosmiczną. Jako połączenie człowieka i pasożyta, Shinichi musi chronić ludzkość przed innymi pasożytami, jednocześnie próbując zachować swoją ludzką tożsamość.

Podobieństwa z AoT: "Parasyte" i "Attack on Titan" to serie opowiadające o ludzkości zmagającej się z zagrożeniem, które zdaje się być nie do przezwyciężenia. W obu seriach, główni bohaterowie, Shinichi i Eren, zostają niejako zmienieni przez wroga, który stawia ich w wyjątkowej pozycji - stają się jednocześnie częścią ludzkości i tego, co jej zagraża. Ten wewnętrzny konflikt stanowi główny motyw obu serii. Oba anime nie stronią od brutalnych scen walki i przedstawiają mroczne obrazy ludzi walczących o przeżycie. Ponadto, zarówno "Parasyte" jak i "Attack on Titan" zmuszają widzów do zastanowienia się nad naturą ludzkości, wartością życia i granicami między dobrem a złem.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Opis fabuły: Akcja toczy się w świecie, gdzie alchemia jest nauką podstawową. Dwaj bracia, Edward i Alphonse Elric, szukają legendarnego Kamienia Filozoficznego, aby przywrócić swoje ciała do pierwotnej postaci po nieudanej próbie przywrócenia do życia swojej matki za pomocą zakazanej alchemii. W trakcie tej epickiej podróży bracia odkrywają mroczne tajemnice kraju Amestris i stawiają czoła moralnym dylematom oraz konsekwencjom swoich działań.

Podobieństwa z AoT: "Fullmetal Alchemist: Brotherhood" i "Attack on Titan" dzielą wiele cech charakterystycznych dla epickich opowieści. Główne postacie obu serii doświadczyły tragicznych wydarzeń w dzieciństwie, które kształtują ich motywacje i decyzje w przyszłości. Zarówno Eren z "AoT", jak i bracia Elric z "FMA: Brotherhood", poświęcają swoje życie, by naprawić błędy przeszłości. W obu seriach jest też wyraźnie zarysowana linia między tym, co uważane jest za dobre, a tym, co złe, prowadząc do głębokich rozważań na temat ludzkiej natury i moralności. Zarówno "AoT", jak i "FMA: Brotherhood", zostały osadzone w alternatywnych światach, w których łączą się technologia i nadprzyrodzone moce.

Tengen Toppa Gurren Lagann

Opis fabuły: W świecie, gdzie ludzkość jest zmuszona do życia pod ziemią z powodu zagrożenia ze strony potężnych bestii, młody chłopak o imieniu Simon i jego charyzmatyczny przyjaciel Kamina marzą o wydostaniu się na powierzchnię. Po znalezieniu tajemniczego artefaktu, który pozwala im kontrolować ogromnego robota, dwoje przyjaciół zaczyna bunt przeciwko potężnym siłom, które trzymają ludzkość w niewoli.

Podobieństwa z AoT: Zarówno "Tengen Toppa Gurren Lagann", jak i "Attack on Titan", przedstawiają ludzkość żyjącą w strachu i izolacji z powodu gigantycznych istot zagrażających ich istnieniu. W obu tych anime główni bohaterowie są niezłomni w dążeniu do odkrycia prawdy o świecie poza ich obecnym otoczeniem, niezależnie od ryzyka jakie muszą podjąć. Obydwie serie prezentują również inspirujące przesłanie o przezwyciężaniu trudności i posuwaniu się naprzód, niezależnie od przeciwności losu.

Jigokuraku (Hell's Paradise)

Opis fabuły: W Japonii okresu samurajów skazani przestępcy otrzymują szansę na ułaskawienie pod jednym warunkiem: muszą udać się na tajemniczą wyspę i zdobyć eliksir nieśmiertelności dla shōguna. Wyspa ta jednak kryje w sobie mroczne sekrety, a skazani szybko odkrywają, że nie są na niej sami. Mając po swojej stronie strażników - katów, skazani muszą stawić czoła potworom i pułapkom obecnym na wyspie, jednocześnie walcząc o przeżycie i starając się wyjść zwycięsko z rywalizacji o cenny eliksir.

Podobieństwa z AoT: Zarówno "Jigokuraku" jak i "Attack on Titan" przedstawiają świat, w którym ludzie są postawieni w obliczu groźnych potworów, choć w różnych kontekstach. W obu seriach ludzie muszą walczyć z potężnymi stworami, które przewyższają ich pod względem siły. Bohaterowie, mimo że są w niekorzystnej pozycji, wykazują się niezłomnością i determinacją. Kluczowym elementem obu historii jest tajemnicza lokalizacja, która skrywa w sobie sekrety i zagrożenia, a odkrywanie prawdy o tym miejscu jest istotne dla postępu fabuły.

Deca-Dence

Opis fabuły: W świecie, gdzie ludzkość jest na skraju wyginięcia z powodu ataku gigantycznych potworów, ci którzy przetrwali mieszkają w olbrzymim ruchomym forcie Deca-Dence. Wewnątrz tej ogromnej fortecy społeczeństwo jest podzielone na dwie kategorie: Gears, elitarne jednostki walczące z potworami, i Tankerów, tych, którzy nie mają zdolności bojowych. Główna bohaterka, Natsume, jest Tankerem pragnącą dołączyć do Gears. Jej los krzyżuje się z Kaburagim, doświadczonym, ale tajemniczym wojownikiem. Wspólnie odkrywają mroczną prawdę o ich świecie.

Podobieństwa z AoT: Zarówno "Deca-Dence" jak i "Attack on Titan" prezentują postapokaliptyczny świat, w którym ludzkość musi bronić się przed ogromnymi potworami. W obu seriach mamy do czynienia z twierdzami, które służą jako schronienie dla ludzkości, a główni bohaterowie pragną walczyć i odkryć prawdę o swoim świecie. Systemy walki w obu anime opierają się na wyjątkowych mechanizmach, które pozwalają ludziom walczyć z potworami w powietrzu. Co więcej, tajemnica otaczająca pochodzenie potworów jest kluczowym punktem obu opowieści.

Shiki

Opis fabuły: W spokojnej wiosce Sotoba dochodzi do serii tajemniczych zgonów. Na początku mieszkańcy myślą, że jest to niewytłumaczalna epidemia, ale z czasem zaczynają podejrzewać, że przyczyną tych zgonów mogą być nowi mieszkańcy, którzy przeprowadzili się do opuszczonego zamku na wzgórzu. Dr Toshio Ozaki, dyrektor jedynego szpitala w Sotoba, wszczyna własne śledztwo, które prowadzi go do przerażającej prawdy o istnieniu wampirów w ich wiosce.

Podobieństwa z AoT: "Shiki" i "Attack on Titan" ukazują ludzi żyjących w strachu przed potężnymi potworami, które niszczą ich spokojne życie. W obu przypadkach społeczności próbują zrozumieć i przezwyciężyć te zagrożenia, doświadczając przy tym głębokiego uczucia tragedii i rozpaczy. Obie historie zmuszają bohaterów i widzów do zastanowienia się nad ludzką naturą, podkreślając, jak ludzie zmieniają się pod wpływem ekstremalnych okoliczności. Zarówno "Shiki", jak i "Attack on Titan" zawierają intensywne sceny akcji, które ukazują bohaterów w desperackich sytuacjach.

Darling in the FranXX

Opis fabuły: W postapokaliptycznej przyszłości ludzkość jest na skraju wyginięcia z powodu olbrzymich potworów zwanych Klaxosaurami. Ocaleni ludzie mieszkają w ogromnych, ruchomych miastach i wychowują dzieci, które są szkolone, aby stać się pilotami FranXX - gigantycznych mechów używanych do walki z Klaxosaurami. Historia koncentruje się na grupie takich dzieci w jednej z akademii, zwłaszcza na chłopaku o imieniu Hiro i dziewczynie o imieniu Zero Two, która jest po części człowiekiem, a częściowo Klaxosaurem.

Podobieństwa z AoT: Zarówno "Darling in the FranXX", jak i "Attack on Titan" przedstawiają światy, w których ludzkość jest uwięziona w obrębie ogromnych barier, broniąc się przed gigantycznymi potworami. W obu seriach główny bohater doświadcza drastycznej zmiany w swoim życiu, kiedy jego spokojna egzystencja zostaje zakłócona przez zagrożenie z zewnątrz, prowadząc go do dołączenia do grupy walczącej z tym zagrożeniem. Oba anime badają tematykę oszustwa i manipulacji ze strony rządzących oraz dążenia do odkrycia prawdy o świecie. Ponadto w obu serialach jeden z członków drużyny jest w jakiś sposób związany z potworami, z którymi walczą ludzie.

Podsumowanie

Każde z powyższych anime, choć na swój sposób unikalne, dzieli pewne wspólne cechy z "Attack on Titan", ukazując głębokie połączenia między różnymi dziełami w świecie animacji. "Shingeki no Kyojin" to nie tylko historia o walce z gigantycznymi potworami, ale także opowieść o ludzkiej sile, woli przetrwania i dążeniu do prawdy, nawet jeśli jest ona bolesna. Czy nie jest to motyw, który pojawia się w wielu innych znakomitych anime?

Zastanówcie się przez chwilę: jakie inne serie wpłynęły na Was podobnie jak "Attack on Titan"? Jakie inne historie przypomniały Wam o wartości ludzkiego ducha, o nieustępliwości w obliczu przeciwności losu, o tym, jak ważne jest poszukiwanie prawdy, niezależnie od konsekwencji?

Jeśli macie swoje ulubione tytuły, które przypominają Wam uczucia i emocje wywołane przez "Shingeki no Kyojin", zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach poniżej. Być może Wasze sugestie pomogą innym odkryć nowe, wspaniałe światy.

Źródła: myanimelist.net, wikipedia.org, youtube.com

KOMENTARZE

Obserwuj Animeholik.pl w Google News
Nazwa

2x2,1,3-gatsu no Lion,1,91 Days,1,Accel World,2,Ai,1,Ajin,1,Akagami no Shirayuki-hime,1,Akame Ga Kill!,2,Akcja,9,Amagi Brilliant Park,1,AMV,3,Anime Awards,1,Anime Expo,1,Anime vs Rzeczywistość,1,Animowane Gify,5,AniRevo,1,Ankieta,1,AnoHana,3,Ansatsu Kyoushitsu,5,Ao no Exorcist,1,Aoki Hagane no Arpeggio,1,Artland,1,Assassin's Creed,3,Atri: My Dear Moments,1,Attack on Titan,17,Avatary,4,Bakemono no Ko,1,Baki,1,Bakuman,2,Barakamon,2,Big Order,1,Black Lagoon,1,Blame!,1,Blood Lad,1,Boku dake ga Inai Machi,3,Boku no Hero Academia,1,Boże Narodzenie,2,Butch Hartman,1,Buzzfeed,1,Candy Japan,1,Charapedia,17,Charlotte,1,Chiny,2,Chłopiec i czapla,1,Chuunibyou demo Koi ga Shitai,1,Ciekawostki,24,Coluboccoro,1,Cosplay,8,CupSell,1,Czarodziejka z Księżyca,1,Czas,1,Dakimakura,2,DanMachi,3,Death Note,7,Death Parade,1,Demi-chan wa Kataritai,1,Demon Slayer,3,DeviantArt,7,Discord,1,Disney,10,Donten ni Warau,1,Dosanko Gal wa Namara Menkoi,1,Dragon Ball,1,Dramat,5,Dungeon Meshi,1,Durarara!!,1,Dzień Ojca,1,Egmont,12,Etsy,1,Fairy Tail,1,Fantasy,12,Fate,2,Fate/Apocrypha,1,Film,50,Filmweb,1,Flying Witch,1,Full Metal Panic!,1,Fullmetal Alchemist,2,Gadżety,14,Gantz:O,1,GATE,2,Gekkan Shoujo Nozaki-kun,1,Geno Studio,1,Gimai Seikatsu,1,Gintama,3,Głosowanie,1,Godzilla,1,Gore,1,Gra,8,Gra wideo,4,Grafika,49,Gry,1,Gwiezdne Wojny,6,Gyakusatsu Kikan,2,Haifuri,1,Haikyuu!!,1,Handa-kun,1,Happy Sugar Life,1,Harem,2,Harmony,1,Haruchika,1,Hentai Ouji to Warawanai Neko,1,Hikikomori,1,Himouto! Umaru-chan,1,Historyczne,3,Hoozuki no Reitetsu,1,Horror,4,Humble Bundle,2,Hunter x Hunter,3,IBM,1,Idole,1,Isekai,5,Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu,1,Ito Junji: Collection,1,Japonia,31,Jedzenie,4,Język japoński,4,Jitsu wa Watashi wa,1,Jujutsu Kaisen,1,Junketsu no Maria,1,Kaijuu 8-gou,1,Kantai Collection: KanColle,2,Karaoke,1,Keijo,1,Kemono Friends,1,Kickstarter,1,Kimi no Na wa.,5,Kingdom,2,Kiseijuu,4,Kishuku Gakkou no Juliet,1,Kitsune,1,Kobayashi-san Chi no Maid Dragon,1,Koe no Katachi,1,Kokkoku,1,KokoSake,1,Komedia,7,Konkurs,2,KonoSuba,1,Konwent,1,Konwent fanów,2,Koutetsujou no Kabaneri,1,Książka,1,Kubki,3,Kuchnia japońska,2,Kultura otaku,8,Lazarus,1,League of Legends,2,Liebster Blog Award,2,Light Novel,3,Log Horizon,1,Love Live!,2,Made in Abyss,2,MAL,1,Mamoru Hosoda,1,Manaria Friends: Shingeki no Bahamut,1,Manga,30,Manglobe,1,Maoyuu Maou Yuusha,1,Mato Seihei no Slave,1,McDonald's,1,Mecha,2,Memy,2,Mirai no Mirai,1,Mitologia,2,Mob Psycho 100,3,Mochi,1,Moe,1,Monster Musume no Iru Nichijou,1,Mushishi,1,Muzyka,15,My Hero Academia,2,My Oni Girl,1,Mystery,2,Nagrody,3,Nanbaka,1,Naruto,2,Neon Genesis Evangelion,1,Netflix,10,Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?,2,Nisekoi,3,No Game No Life,2,Non Non Biyori,1,Noragami,3,Occultic;Nine,1,Od autora,17,Omoide no Marnie,2,One Piece,6,One Punch Man,5,Ore Monogatari!!,1,Otaku,1,Otaku Coin,1,Overlord,2,Paczka,2,Pan de Peace!,1,Park rozrywki,1,Perfect Bones,1,Plakat,1,Planet With,1,Pokemon,1,Prima aprilis,2,Prison School,1,Production IMS,1,Program,1,Przeczucie,1,Przeglądarka,1,Przepisy,1,Przygodowe,4,Pyrkon,2,Rakugo,1,Ranking,74,Re:Zero,1,Reddit,1,Regalia: Of Men and Monarchs,1,Regalia: The Three Sacred Stars,1,Reklama,2,Rokka no Yuusha,1,Romans,5,Roukin,1,Ryuuou no Oshigoto!,1,Samuraj i Stich,3,Sci-Fi,2,Seiyuu,2,Serial,152,Shia LaBeouf,1,Shigatsu wa Kimi no Uso,1,Shingeki no Bahamut: Genesis,2,Shounen,4,Sidonia no Kishi,3,Silver Spoon,3,Slice of life,3,Solo Leveling,3,Sonda,1,Space Dandy,1,Spirited Away: W krainie Bogów,1,Spy x Family,1,Steins;Gate,1,Strony internetowe,2,Studio anime,3,Studio Ghibli,8,Supernatural,5,Sushi,1,Sword Art Online,6,Sword Art Online: Memory Defrag,1,Sword Oratoria,1,Szkolne,2,Taifuu no Noruda,1,Taimadou Gakuen 35 Shiken Shoutai,1,Tajemnica,1,Tapety,12,Telewizja,1,Terra Formars,2,Time Travel Shoujo,1,To,1,Tokyo ESP,1,Tokyo Ghoul,5,Tokyo Ghoul:re,1,Tsuyokute New Saga,1,Turystyka,1,TV Drama,3,Twisted-Wonderland,1,Tydzień z anime,402,TyranoBuilder,1,Urodziny,2,Ushio to Tora,1,Utawarerumono: Itsuwari no Kamen,1,Visual Novel,1,W anime na procentach,6,Walentynki,1,WatchMojo,1,Wednesday,1,Working!!,1,WOWBOX,1,Yuri,1,Yuri!!! on Ice,1,Yuujinchou,1,Zankyou no Terror,1,Zom 100,1,Zombie,1,Zwiastun,22,
ltr
item
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii: Przegląd anime podobnych do Attack on Titan
Przegląd anime podobnych do Attack on Titan
Porównujemy Attack on Titan z innymi topowymi anime. Od Koutetsujou no Kabaneri, przez FMA: Brotherhood, po Hell's Paradise i inne podobne anime.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdMcE6GMtWLcJ1vt6wwdC_4tQxeMb41X0HAA2k08lrJE9zOWMw4kNI4bJ3BkZK3B7lOcKArWu7nJpSx4Y5h3Eecjdh1b4QHGWKPDqGIv1mEM7h849x2PQl7TzE1U5Y-JnfKl34fypRvvFMLjfCFgp-t6SrXzPp7PVKirW2Q5k4nGVbVaqxxAW0CMvEvqzq/s1600-rw/anime_podobne_do_attack_on_titan.webp
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhdMcE6GMtWLcJ1vt6wwdC_4tQxeMb41X0HAA2k08lrJE9zOWMw4kNI4bJ3BkZK3B7lOcKArWu7nJpSx4Y5h3Eecjdh1b4QHGWKPDqGIv1mEM7h849x2PQl7TzE1U5Y-JnfKl34fypRvvFMLjfCFgp-t6SrXzPp7PVKirW2Q5k4nGVbVaqxxAW0CMvEvqzq/s72-c-rw/anime_podobne_do_attack_on_titan.webp
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii
https://www.animeholik.pl/2023/09/przeglad-anime-podobnych-do-attack-on-titan.html
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/2023/09/przeglad-anime-podobnych-do-attack-on-titan.html
true
6198561539176426849
UTF-8
Załadowano wszystkie posty Nie znaleziono żadnych postów WYŚWIETL WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Anuluj odpowiedź Skasuj Przez Główna STRONY POSTY Wyświetl wszystko POLECANE DLA CIEBIE TEMATYKA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono żadnego wpisu pasującego do Twojego zapytania Wróć do głównej Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Ndz Pon Wto Śro Czw Pią Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru przed chwilą 1 minutę temu $$1$$ minut temu 1 godzinę temu $$1$$ godzin temu Wczoraj $$1$$ dni temu $$1$$ tygodni temu więcej jak 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TA TREŚĆ PREMIUM ZOSTAŁA ZABLOKOWANA Krok 1: Podziel się w mediach społecznościowych Krok 2: Kliknij w link udostępniony na Twoim profilu Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany do schowka Nie można skopiować kodów / tekstów, naciśnij [CTRL] + [C] (lub CMD + C na Macu), aby skopiować Spis treści