Sword Art Online to jedno z najlepiej ocenianych i najpopularniejszych anime ostatnich lat – średnia ocena wynosząca 8,11/10 na MyAnimeList.net, wystawiona na podstawie około 340 tysięcy głosów mówi sama za siebie.


Krótki opis SAO: Historia tego anime rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W 2022 roku zostaje wydana gra o nazwie Sword Art Online, z którą można się łączyć przy pomocy hełmu wirtualnej rzeczywistości – ten z kolei pozwala kontrolować postać w grze przy pomocy umysłu. Idea wspaniała, niestety tysiące graczy już pierwszego dnia przekonuje się, że zostali uwięzieni w wirtualnym świecie, a jedynym sposobem na wyjście z gry jest jej ukończenie. Śmierć w wirtualnym świecie nie jest rozwiązaniem, bowiem kończy się ona również śmiercią w świecie realnym.

Jeżeli jesteś jedną z osób którym spodobał się pomysł przedstawiony w Sword Art Online, to poniżej znajdziesz kilka seriali podobnych do SAO. Tworząc przegląd najbardziej zależało mi na tym, aby historia anime miała miejsce w grze MMO, dotyczyła ludzi uwięzionych w grze, lub była zbliżona do tych rozwiązań. Pamiętaj, że w komentarzach pod artykułem możesz umieścić własne rekomendacje.

1. Log Horizon.Historia podobna do tego co możemy zaobserwować w Sword Art Online. W dniu premiery dwunastego dodatku do gry Elder Tale w wirtualnym świecie zostaje uwięzionych około 30 tysięcy japońskich graczy. Nie pamiętają jak do tego doszło oraz nie wiedzą jak opuścić grę. Nawet śmierć w grze nie powoduje wylogowania, tylko ponowne odrodzenie. Okazuje się, że świat gry Elder Tale będzie od teraz ich nowym domem.

Data wydania: 5 października 2013.
Gatunek: Akcja, Przygoda, Fantasy, Gra, Magia, Shounen.2. No Game No Life.Głównymi bohaterami tego anime jest rodzeństwo, które zostaje przeniesione do alternatywnego świata, w jakim wszystkie konflikty rozwiązuje się przy pomocy gier. W przeciwieństwie do Sword Art Online oraz Log Horizon, tutaj bohaterom podoba się nowy świat. Jako, że w grach nie mają sobie równych, mogą przy ich pomocy walczyć o korzyści dla siebie i mieszkańców królestwa w którym przyszło im żyć. (Czytaj dłuższy opis).

Data wydania: 9 kwietnia 2014.
Gatunek: Przygoda, Komedia, Ecchi, Fantasy, Gra, Supernatural.3. Accel world.Accel World to anime stworzone na podstawie powieści light novel Rekiego Kawahary (ten sam autor napisał light novel SAO). Akcja Accel World ma miejsce w niedalekiej przyszłości. Głównym bohaterem jest nastolatek Haruyuki Arita, który pewnego dnia otrzymuje dostęp do tajemniczego programu Brain Burst. Program umożliwia toczenie pojedynków w wirtualnej rzeczywistości oraz wykorzystywanie zdobytych punktów w realnym świecie. (Czytaj dłuższy opis).

Data wydania: 7 kwietnia 2012.
Gatunek: Akcja, Romans, Szkoła, Sci-Fi, Gra, Shounen.4. .hack//SIGN.To anime jest częścią większej marki .hack, w skład której wchodzi kilka seriali anime, gry wideo, mangi i light novel. Jako, że zostało wydane w 2002 roku, wielu ludzi uważa, że Sword Art Online było wzorowane na tej serii. Bohaterem anime .hack//SIGN jest Tsukasa, gracz który ugrzązł w świecie niezwykle popularnej gry MMORPG o nazwie "The World". Tsukasa nie pamięta jak znalazł się w grze, a sytuację pogarsza fakt, że nie może się z niej wylogować.

Data wydania: 4 kwietnia 2002.
Gatunek: Przygoda, Tajemnica, Fantasy, Magia, Sci-Fi.5. Ixion Saga DT.Ixion Saga DT to anime oparte na grze online IXION Saga wydanej przez Capcom. Głównym bohaterem serialu jest Kon Hokaze, chłopak który całe dni najchętniej spędzałby na grach MMORPG. Kon obiecuje swą pomoc ślicznej niewiaście poznanej w grze, mając nadzieję na znalezienie dziewczyny w sieci. Bez uprzedzenia zostaje wysłany do świata Mira, gdzie przypadkowo ratuje księżniczkę przed napastnikami, lądując na swoim obracanym fotelu.

Data wydania: 8 października 2012.
Gatunek: Akcja, Komedia, Fantasy.6. Btooom!Głównym bohaterem anime jest Ryouta Sakamoto, bezrobotny 22-letni mężczyzna, mieszkający z matką. Jedyne w czym Ryouta jest bardzo dobry to gra walki o nazwie Btooom!, w której należy do elity. Pewnego dnia Ryouta budzi się na tropikalnej wyspie, nie mając pojęcia jak się tam znalazł. Wkrótce odkrywa, że wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami bierze udział w realnej wersji gry Btooom! Sposobem na wydostanie się z gry, jest zabijanie innych uczestników.

Data wydania: 4 października 2012.
Gatunek: Akcja, Sci-Fi, Psychologiczny, Seinen.7. Mirai Nikki.Yukiteru "Yuki" Amano to odludek spędzający czas na pisaniu pamiętnika w telefonie i rozmowie z wymyślonym przyjacielem Deusem Ex Machiną. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego zmyślony przyjaciel jest rzeczywistym bytem, a dokładniej Bogiem Czasu i Przestrzeni. Deus organizuje śmiertelną grę, której celem jest wyłonienie jego następcy. Wręcza uczestnikom gry "Pamiętniki przyszłości" potrafiące przepowiadać przyszłość. Jednym z obdarowanych zostaje Yuki.

Data wydania: 9 października 2011.
Gatunek: Akcja, Tajemnica, Shounen, Supernatural, Psychologiczny, Thriller.Tak jak wspomniałem na początku przeglądu, jeżeli znacie inne anime podobne do Sword Art Online, to wypiszcie ich tytuły w komentarzach.
Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

6 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

 1. Log Horizon najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo polecam Mirai Nikki, jesli się zniechęcicie na początku, ominie was bardzo wartościowe i niepowtarzalne anme

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki,dobra robota :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brakuje mi tam Konosuby

  OdpowiedzUsuń