Przez ostatnie trzy tygodnie miło spędziłem czas z bohaterami anime Bakuman, oglądając średnio po 3-4 odcinki dziennie. Początkowo do serii nie zachęcał mnie zdawkowy opis jaki znalazłem na Filmwebie, jednak ostatecznie zabrałem się za obejrzenie trzech sezonów (po 25 odcinków każdy) i dziś mogę stwierdzić, że nie żałuję – moja końcowa ocena anime jako całości to 9/10.

Opis Filmweb: „Dwóch uczniów decyduje się rozpocząć karierę profesjonalnych mangaków.”

Bakuman to anime stworzone na podstawie mangi pod tym samym tytułem. Za historię przedstawioną w mandze odpowiadał Tsugumi Ohba, a zilustrował ją Takeshi Obat – ten sam duet stworzył wcześniej Death Note. Manga ukazywała się od sierpnia 2008 do kwietnia 2012, zaś anime na jej podstawie miało swoją premierę 2 października 2010 roku.

Moritaka Mashiro - jeden z bohaterów anime Bakuman Akito Takagi - drugi bohater serialu Bakuman

Historia przedstawiona w anime rozpoczyna się jeszcze w gimnazjum. Uczeń Moritaka Mashiro ma niezwykły talent do rysowania, który wykorzystuje głównie do wykonywania rysunków przedstawiających koleżankę z klasy, Miho Azuki. Pewnego dnia Mashiro zostawia w szkole notes z rysunkami Azuki, który wpada w ręce Akito Takagiego – gimnazjalisty z najlepszymi ocenami w całej szkole, który ma jedno skryte marzenie: zostać sławnym mangaką.

Mashiro spostrzega swój błąd i wraca po notes do szkoły, w której czeka już na niego Takagi. Pomiędzy chłopakami wywiązuje się rozmowa, w trakcie której Takagi przekonuje Mashiro, że Azuki na pewno odwzajemnia uczucia chłopaka, więc ten nie powinien się z nimi kryć. Jednocześnie Takagi obiecuje oddać notes jeżeli Mashiro pomoże mu zilustrować historię, którą napisał.

Początkowo Mashiro nie wykazuje większego entuzjazmu pomysłem kolegi. Ma to związek z tym, że w przeszłości w jego rodzinie wydarzyła się tragedia z mangą w tle – umarł ulubiony wujek Mashiro, autor sławnej mangi na podstawie której nakręcono nawet anime. Mashiro nie jest pewny jak w tej sytuacji mogłaby zareagować jego rodzina, gdyby ten oznajmił swoim rodzicom i dziadkowi, że tak jak wujek chce zostać mangaką.

Miho Azuki, dziewczyna w której kocha się Moritaka Mashiro Kaya Miyoshi, przyjaciółka Azuki i dziewczyna Takagiego

Chłopacy wracają do swoich domów, jednak już pod wieczór Takagi dzwoni do Mashiro, by poinformować kolegę, że dowiedział się czegoś ciekawego o Azuki, dlatego wspólnie powinni odwiedzić dziewczynę i powiedzieć jej o wszystkim.

Jak postanowili, tak zrobili. Mashiro i Takagi idą pod dom Miho Azuki, by tam usłyszeć od dziewczyny, że ta ma zamiar zostać seiyuu – aktorką głosową użyczającą swojego głosu między innymi bohaterom anime. To wydarzenie ostatecznie przekonuje Mashiro do rysowania historii Takagiego. Chłopak obiecuje Azuki, że jego manga stanie się anime, zaś dziewczyna obiecuje Mashiro, że będzie podkładać głos w jego serialu. Oboje składają sobie również obietnicę, że jeżeli ich marzenie się spełni, to wezmą ślub.

To tylko początek wspólnej historii Mashiro i Takagiego, chłopaków którzy przez trzy sezony będą dążyć do stworzenia mangi, która zdobędzie sławę i ekranizację. Swoją pracę będą wykonywać pod wspólnym pseudonimem Ashirogi Muto, wymyślonym przez Kayę Miyoshi, przyjaciółkę Azuki.

Bohaterowie Bakuman,od lewej mangacy Hiramaru Kazuya, Shinta Fukuda i Eiji Niizuma Takagi szuka pomysłu na coś, co można by wykorzystać w mandze

Bakuman to niezwykła historia o poświęceniu i dążeniu do marzeń. Serial przybliża nam pracę autorów mang i edytorów, co daje widzom wgląd w to, jak ich ulubiona branża wygląda za kulisami. Dzięki Bakuman dowiesz się jak powstają mangi, oraz jak wiele pracy w ich tworzenie muszą włożyć autorzy i ich asystenci.

Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

2 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

  1. Przeważnie wolę krótsze anime, ale muszę się za to zabrać, chętnie zobaczę jak tworzy się mangi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moje ulubione anime. Pierwszy raz oglądałam sama, a następnie z młodszą siostrą. Sceny z Hiramaru najlepsze :)

    OdpowiedzUsuń