W ubiegłym roku premierę miało ponad 40 filmów anime, które w przeważającej mierze - w mniejszym lub większym stopniu - związane były z serialami anime. Do lepszych filmów związanych z serialami zaliczyłbym:

- The Last: Naruto the Movie
- Tamako Love Story
- The Idolmaster Movie: Kagayaki no Mukougawa e!
- Wake Up, Girls! Shichinin no Idol

Osobiście nie lubię sięgać po film, jeżeli wcześniej nie poznam całej historii przedstawionej w anime – chociażby po to, by nie zaniżać oceny filmu przez brak znajomości wątków przedstawionych w serialu. Jeżeli z wami jest podobnie, to przygotowałem zestawienie obejmujące pięć ciekawych filmów anime z 2014 roku, które nie są powiązane z serialami.

1. Kaguyahime no Monogatari.


Pewnego dnia stary zbieracz bambusu znajduje w łodydze bambusu dzieciątko malutkie jak palec. Zabiera je do domu, gdzie wraz z żoną postanawiają wychować dziewczynkę jak własne dziecko. Kaguya bardzo szybko dojrzała i stała się tak piękna, że wśród jej zalotników znalazł się sam cesarz.

Chociaż premiera filmu w Japonii miała miejsce pod koniec 2013, to na świecie obraz zadebiutował w 2014 roku i zdobył nawet nominację do Oscara w 2015. Film bazuje na japońskiej baśni "Opowieść o zbieraczu bambusu".

Ocena na MyAnimeList: 8,4/10.2. Zrywa się wiatr / Kaze Tachinu.


Animowany dramat biograficzny opowiadający historię Jiro Horikoshiego. Jiro już jako dziecko był zafascynowany samolotami, jednak wrodzona wada wzroku przekreśliła jego marzenie o karierze pilota. Nie porzucił jednak swojej pasji i z czasem stał się konstruktorem myśliwców Mitsubishi A5M i Mitsubishi A6M "Zero".

Co prawda premiera filmu w Japonii i Stanach Zjednoczonych miała miejsce w 2013 roku, jednak w wielu innych państwach film debiutował w 2014 – w tym w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji itd.

Ocena na MyAnimeList: 8,3/10.3. Giovanni no Shima.


Giovanni no Shima to japoński film animowany reżysera Mizuho Nishikubo. Akcja animacji została osadzona, krótko po zakończeniu II Wojny Światowej, kiedy wojska radzieckie wkroczyły na Archipelag Wysp Kurylskich, biorąc w okupację szereg wysp zamieszkiwanych głównie przez Japończyków.

10-letni Junpei i jego młodszy brat Kanta żyli wtedy na wyspie Szykotan. Przybycie radzieckich żołnierzy wywróciło świat dzieci do góry nogami. Chłopcy nie tylko musieli przyzwyczaić się do nowych warunków, ale zyskali możliwość bliższego poznania rosyjskich dzieci, które zaczęły uczęszczać do tej samej szkoły co oni.

Ocena na MyAnimeList: 7,9/10.4. Omoide no Marnie.


Omoide no Marnie (ang. When Marnie Was There) to film anime Studia Ghibli, za którego scenariusz i reżyserię odpowiadał Hiromasa Yonebayashi.

Bohaterką filmu jest 12-letnia Anna Sasaki, która na co dzień mieszka w Sapporo. Anna nie ma przyjaciółek, a czas spędza na szkicowaniu. Ze względu na astmę i ataki lękowe lekarz sugeruje, że Anna powinna wyjechać na wieś, by pobyć z dala od zanieczyszczonego powietrza Sapporo. Krótko po przybyciu na wieś Anna spotyka tajemniczą dziewczynę o imieniu Marnie, która często gdzieś znika. Jaką tajemnicę skrywa Marnie?

Ocena na MyAnimeList: 7,8/10.5. Rakuen Tsuihou: Expelled From Paradise.


Rakuen Tsuihou: Expelled From Paradise to film science-fiction, którego premiera miała miejsce 15 listopada 2014 w Japonii, 11 grudnia 2014 w Europie na szwedzkiej konwencji anime ConFusion, oraz 13 grudnia 2014 w 15 wybranych kinach w Stanach Zjednoczonych.

Akcja anime ma miejsce w świecie w którym ludzie żyją w nowym raju, na stacji kosmicznej DEVA. Nie jest to jednak zwykła stacja, bowiem jej mieszkańcy nie mają ciał fizycznych, a ich umysły istnieją w cyfrowej formie w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Kiedy stacja zostaje zaatakowana przez hakera z Ziemi – która jest teraz wielką pustynią – DEVA wysyła na planetę swojego agenta, kobietę o imieniu Angela Balzac.

Ocena na MyAnimeList: 7,8/10.Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

0 komentujących jak dotychczas. Dołącz do dyskusji.