Dziś chciałbym przybliżyć wam anime Barakamon, którego premiera miała miejsce 6 lipca 2014. Anime składa się z 12 odcinków, zostało stworzone na podstawie mangi pod tym samym tytułem, a opowiada o młodym kaligrafie, który na pewien czas musi porzucić miejskie życie i przenieść się na wieś. Zanim przejdę do opisu serialu, wyjaśnijmy sobie czymże jest ta cała kaligrafia.

Ciekawostka: Japońska kaligrafia to sztuka starannego, estetycznego i artystycznego pisania. W Japonii kaligrafia jest przedmiotem obowiązkowym w szkole podstawowej, zaś w szkole średniej kaligrafia jest jednym z przedmiotów do wyboru wśród lekcji artystycznych. Co więcej, na niektórych japońskich uniwersytetach istnieją specjalne kierunki dotyczące kaligrafii.

Odprężony Seishuu Handa, główny bohater Barakamon Seishuu Handa uderza kierownika sali wystawowej

Głównym bohaterem anime Barakamon jest młody i ambitny kaligraf, 23-letni Seishuu Handa. Gdy kierownik sali wystawowej skrytykował jego kaligrafię za "podręcznikowość i nudę", Seishuu niewiele się namyślając uderzył starszego pana w twarz – zrobił to tak mocno, że ten upadł na ziemię.

Jako karę za swój wybryk, Handa został wysłany przez swojego ojca do niewielkiej miejscowości, położonej na jeden z japońskich wysp. Problem w tym, że nasz bohater całe życie mieszkał w mieście i już pierwsze zetknięcie z wiejską rzeczywistością jest dla niego wyzwaniem. Młody kaligraf z trudnością porozumiewa się ze starszymi mieszkańcami wyspy (mówiącymi lokalną gwarą), poza tym w domu do którego trafił brakuje łazienki z prawdziwego zdarzenia – jest za to wychodek oraz ciepła woda do kąpieli, ale tylko jeżeli sobie ją zagrzeje.

Jakby tego było mało miejscowa łobuziara, 6-letnia Naru Kotoishi, wykorzystuje jego dom jako miejsce zabaw, zaś dwie gimnazjalistki – Miwa Yamamura oraz Tamako Arai – aż do jego przybycia miały tu swoją bazę. W związku z tym na ścianach nie brakuje plakatów z idolami nastolatek.

Seishuu spotyka Naru po raz pierwszy Naru Kotoishi przeszkadzająca w kaligrafii

Czy facet, który całe życie spędzał w mieście będzie w stanie przezwyciężyć wszystkie trudy, jakie stawia przed nim wieś? No cóż... okazuje się, że życie na wsi wcale nie jest takie straszne i niesie ze sobą wiele radości. Jest bezpiecznie, wiec ludzie nie zamykają drzwi na klucz, a ponadto wszyscy mieszkańcy pomagają sobie jak tylko mogą – nawet osobie, która dopiero co się wprowadziła.

Od lewej Tamako Arai, Naru Kotoishi oraz Miwa Yamamura - dziewczęca ekipa w Barakamon Seishuu Handa i jego kumpel Hiroshi Kido pouczają dzieciaki

Barakamon to komedia, która pełna jest pozytywnych emocji, niewinności i śmiechu. Jedno z tych anime, które dają pozytywnego kopa.

Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

2 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

  1. Początkowo byłem negatywnie nastawiony i myślałem, że to będą nudy, dlatego odkładałem to na później, ale przekonałeś mnie do obejrzenia tym opisem. Dosłownie przed minutką skończyłem pierwszy odcinek i naprawdę jest super. Młoda Naru już od pierwszego odcinka wprowadza dużo pozytywnych emocji. Czuję, że się nie zawiodę, pierwsze wrażenie mam dobre.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też przekonałem się do Barakamon już po pierwszym odcinku. A im dalej w las, tym było ciekawiej :)

      Usuń