Na początku XXI wieku, globalne ocieplenie spowodowało podniesienie poziomu mórz, przez co największe miasta przybrzeżne oraz nisko położone tereny zostały zalane. Jakby tego było mało, w 2039 roku na wodach całego świata pojawiły się zagadkowe okręty, które rozpoczęły niszczenie ludzkich statków i odcinanie komunikacji pomiędzy kontynentami.

W odpowiedzi na wrogie działania tajemniczych okrętów wojennych (jako kolektyw nazwanych Flotą Mgły), państwa zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych uformowały ostatnią i największą flotę ludzkości, która w 2039 roku stoczyła bitwę z najeźdźcami. Niestety dla ludzi, bitwa ta okazała się totalną porażką. Mimo iż okręty Floty Mgły z wyglądu przypominały niszczyciele, pancerniki, krążowniki i okręty podwodne z czasów II Wojny Światowej, to technologicznie wyprzedzały okręty ludzkości o kilkaset lat.

Screen z anime Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova Screen z Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova przedstawiający okręty Floty Mgły

Flota Mgły dysponowała w bitwie okrętami o niezwykłej zwrotności i odporności kadłubów – okrętami, które były wyposażone w broń laserową, osłony przeciw broni konwencjonalnej przypominające pole siłowe, oraz niesamowicie silną bronią korozyjną. W obliczu takiej przewagi, ludzkość nie miała nic do powiedzenia. Cały świat został skazany na dominację nieznanego przeciwnika, który zablokował drogi morskie oraz zatrzymał komunikację pomiędzy kontynentami niszcząc podwodne przewody oraz satelity komunikacyjne.

Siedem lat po tych wydarzeniach poznajemy chłopaka o imieniu Gunzou Chihaya, ucznia Morskiej Akademii Technicznej. Jego ojciec Shouzou Chihaya był głównodowodzącym w przegranej bitwie, dlatego wojskowi mają wielkie nadzieje wobec chłopaka.

Gunzou Chihaya oraz Iona z Aoki Hagane no Arpeggio Bohaterowie Ars Nova na pokładzie okrętu I-401

Jako, że Gunzou oraz osoby z jego klasy mają w przyszłości zostać oficerami, zostają zabrani na wycieczkę do tajnego magazynu, w którym od 7 lat trzymany jest jeden z okrętów podwodnych Floty Mgły. Okręt ten przypłynął z pełnym uzbrojeniem do wybrzeży Japonii krótko po bitwie, dał się schwytać i od tego czasu pozostaje w uśpieniu. Chociaż wojskowi naukowcy od wielu lat próbują go rozpracować, nie udało się go nawet zarysować.

Być może okręt podwodny Floty Mgły – I-401 (pseudonim Błękitna Stal) – nadal pozostawałby w uśpieniu, gdyby nie wspomniana wycieczka. Kiedy Gunzou Chihaya dotyka okrętu, ten pierwszy raz reaguje na człowieka, w wyniku czego cała placówka musi zostać ewakuowana. Niedługo po tym wydarzeniu w Morskiej Akademii Technicznej zjawia się dziewczyna poszukująca Gunzou. W krótkich słowach wyjaśnia, że dostała rozkaz, aby spotkać się z synem Chihaya Shouzou i prosi o kolejne spotkanie w porcie.

Iona steruje okrętem I-401, obok niej Gunzou Chihaya Zaawansowane okręty wojenne Floty Mgły podczas walki

Gunzou udaje się w umówione miejsce, gdzie dowiaduje się, że dziewczyna ma na imię Iona i tak naprawdę jest awatarem okrętu podwodnego I-401. Wyjaśnia również, że jedynym co pamięta, jest rozkaz spotkania się z synem Chihaya Shouzou oraz wykonywanie jego poleceń.

W tym momencie rozpoczyna się większa przygoda, której głównym celem będzie dostarczenie prototypu nowej broni przeciwko okrętom Floty Mgły do Stanów Zjednoczonych. Tam prawdopodobnie może jeszcze istnieć przemysł będący w stanie rozpocząć produkcję nowej broni na masową skalę. Po drodze, na Gunzou, jego okręt Ionę, oraz pozostałych członków załogi (kilku przyjaciół z akademii) będą czyhać niebezpieczeństwa w postaci innych okrętów Floty Mgły, które również posiadają kobiece awatary.


Podstawowe informacje o anime Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova


Na antenie: od 8 października 2013 do 24 grudnia 2013.
Liczba odcinków: 12.
Gatunek: Akcja, Sci-Fi, Seinen.

Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

1 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

  1. O, jedno z moich ulubionych anime z 2013. W tym roku coś się ruszyło w kwestii dalszych prac nad Ars Nova bo na początku roku premierę miał film Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova DC (czekam na wersję online) a w październiku ma się pojawić drugi film Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova Cadenza.

    OdpowiedzUsuń