Death Parade to seria, która zrodziła się z krótkiego filmu Death Billiards. Reżyserią i scenariuszem serialu zajął się Yuzuru Tachikawa, zaś za produkcję odpowiadało studio Madhouse – producenci takich serii jak Vampire Hunter D: Bloodlust, Death Note oraz No Game No Life.

Krótki opis Death Parade z Filmweb mówi nam tylko tyle, że "Po śmierci dusze trafiają do tajemniczego baru i biorą udział w grze, od której zależy ich dalszy los". I to by było na tyle. Komu starcza taki opis może już teraz zabrać się za oglądanie anime, a jeżeli chcecie wiedzieć nieco więcej na temat Death Parade, jednakże bez większego zdradzania szczegółów fabuły, to zapraszam do mojego opisu poniżej.

Screen z Death Parade: Decim i Kurokami no Onna rozmawiają z duszami graczy Przestraszeni ludzie po przybyciu do Quindecim

Większość z nas wierzy, że po śmierci istnieje coś więcej. Starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie – wszyscy wierzyli w duszę, która istniała również po śmierci ciała. Mimo, że od tego czasu minęły tysiące lat, ta podstawa wielu wierzeń się nie zmieniła.

Death Parade próbuje nam pokazać swoją wizję życia po śmierci. Z serialu możemy się dowiedzieć, że piekło i niebo nie istnieją, za to zamiast nich dusza człowieka może zostać zesłana do pustki lub uzyskać reinkarnację. Dusza tych złych trafia do pustki, zaś ci dobrzy, a przynajmniej mniej zepsuci, dostępują reinkarnacji – ich wspomnienia o poprzednim życiu zostają wymazane, a dusza przechodzi do nowo narodzonego dziecka.

Na ogół właśnie tak się dzieje, jednak kiedy dwoje ludzi umiera w tym samym momencie ich dusze trafiają do tajemniczych barów w zaświatach, prowadzonych przez barmanów pełniących funkcję arbitrów. Jednym z takich barmanów jest Decim, arbiter zarządzający barem o nazwie Quindecim.

W Death Parade windy odsyłają dusze do reinkarnacji lub pustki Decim, Nona, Ginti i Clavis jadą windą

Ludzie, którzy trafiają do Quindecim nie pamiętają, że ich ciała już nie żyją. Mało tego, często nie pamiętają czegokolwiek. Będąc w takim położeniu muszą wziąć udział w grze, która postawi na szali ich życia. Za każdym razem gra wybierana jest losowo. Mogą to być rzutki, kręgle, automaty, karty i inne gry.

Wraz z postępami w grze zawodnikom powoli powracają wspomnienia, dzięki czemu osoby biorące udział w grze w końcu zdają sobie sprawę, że nie żyją i stawką wygranej jest dalszy los ich duszy. Nie wiedzą tylko o tym, że nagroda jest pozorna, bowiem prawdziwym celem gry jest stworzenie ekstremalnych sytuacji i wyciągnięcie na wierz najgorszych cech danego człowieka. Ostatecznego osądu i tak dokonuje arbiter, który decyduje gdzie należy posłać wybraną duszę.

Gra w rzutki w organy człowieka to jedna z gier przedstawionych w Death Parade Nona i Oculus grają w kosmicznego bilarda

Kilka słów o bohaterach


Głównym bohaterem Death Parade jest arbiter o imieniu Decim, oraz kobieta o czarnych włosach Kurokami no Onna. Decim nie ma żadnych uczuć, a jego hobby jest zbieranie manekinów przypominających mu o ludziach, którzy brali udział w jego grach. Z drugiej strony Kurokami no Onna jest duszą kobiety, która do Quindecim trafiła w pojedynkę, pamiętając o swojej śmierci. Zważywszy na to, jej pamięć została wymazana i kobieta zaczęła pracować w barze jako asystentka. Jej prawdziwe imię poznajemy dopiero pod koniec anime.

W Death Parade możemy również zobaczyć kobietę o imieniu Nona (szef Decima), porywczego barmana Gintiego, zawsze uśmiechniętego Clavisa i kilku innych pracowników zaświatów. Oczywiście bohaterami kolejnych odcinków są również zwykli ludzie (a raczej dusze) i historie ich życia.


Podstawowe informacje o anime Death Parade


Na antenie: od 10 stycznia 2015 do 28 marca 2015.
Liczba odcinków: 12.
Gatunek: Tajemnica, Gra, Psychologiczny.

Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

1 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

  1. Jestem już w połowie, sporo płaczu w tym anime. Od strony wizualnej bardzo mi się podoba, fabularnie wystawiłabym ocenę dobrą.

    OdpowiedzUsuń