Oglądając anime, pewnie nie raz, nie dwa słyszałeś jak bohaterowie używają słówka "Desu" - niektórzy wręcz nadużywają. W głowie pojawia się myśl "Co to właściwie znaczy?", a odpowiedzi zaczynasz szukać w sieci. Słówko "Desu" to spójka dodawana do przymiotników i rzeczowników, o czym więcej przeczytasz na wikibooks.org:

W języku japońskim słowo です (desu) jest spójką. Dodaje się je do przymiotników i rzeczowników oraz używa się do przyrównania dwóch rzeczy (coś (ktoś) jest czymś (kimś)). Jest formą osobową czasownika posiłkowego "być". [1]


Jednak żebyś lepiej zrozumiał czym jest słowo "Desu" można rzec, że jest to słowo posiłkowe, które w zależności od zdania będzie miało inne znaczenie. Dobrze obrazują to słowa Niltinco z Forum Języka Japońskiego Japonka.pl:

Tak jak wspomniałam, w niektórych przypadkach dla ułatwienia nam zrozumienia zdania tłumaczymy sobie Desu jako "być", ale to nie oznacza, że to słowo ma takie znaczenie na stałe bo Desu samo w sobie nie posiada znaczenia [2]


Na koniec krótki filmik - dla osób rozumiejących angielski - którego autor stara się wyjaśnić co znaczy Desu.Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

1 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.