Już 16 sierpnia, za sprawą wydawnictwa Znak Literanova, pojawi się na naszym rynku powieść kryminalna Przeczucie autorstwa Tetsuyi Hondy. Mi dane było przeczytać książkę przedpremierowo, dlatego chętnie podzielę się z wami jej opisem, zdradzając przy tym jak najmniej szczegółów ważnych dla prowadzenia fabuły - aby nie psuć wam przyjemności z samodzielnego czytania. Zanim jednak przejdziemy do opisu, pozwólcie, że przybliżę wam kilka ogólnych informacji o książce.

Przeczucie, autor Tetsuya Honda - okładka książki na tle trawy

Przeczucie (tytuł oryginalny: Strawberry Night) to powieść kryminalna, która zapoczątkowała serię książek z komisarz Reiko Himekawą w roli głównej. Jej japońska premiera miała miejsce w 2006 roku, a więc polski czytelnik otrzymuje tłumaczenie ze sporym poślizgiem. Aktualnie na całą serię składa się pięć książek (ostatnia zadebiutowała w 2016 roku), które w samej tylko Japonii sprzedały się w 4 milionach egzemplarzy. Oprócz głównych książek, do serii z Reiko Himekawą zaliczamy także dwa zbiory krótszych opowiadań oraz jeden spin-off.

Tetsuya Honda napisał udany kryminał, który odniósł spory sukces w Kraju Kwitnącej Wiśni. Znakiem tego sukcesu jest nie tylko wysoka sprzedaż samej książki, ale również stworzenie wokół niej innych dzieł - w tym filmu telewizyjnego Strawberry Night z 2010 roku i serialu pod tym samym tytułem z 2012 roku, a także filmu kinowego Strawberry Night z 2013 roku. Tak więc, jeżeli książka przypadnie wam do gustu, zawsze będziecie mogli przekonać się jak poradzili sobie scenarzyści przenoszący książkę Hondy na małe i duże ekrany.

Przeczucie, oryginalnie Strawberry Night, to japoński kryminał

Jak już wcześniej wspominałem główną bohaterką książki jest Reiko Himekawa, przystojna i inteligentna kobieta, która jest komisarzem jednostki nr 10 Wydziału Zabójstw Tokijskiej Policji Metropolitalnej. Reiko poznajemy podczas lunchu z koronerem, z którym zazwyczaj prowadzi rozmowy dotyczące zagadkowych zgonów. Chwilę później kobieta dostaje telefon od przełożonego dotyczący zbrodni popełnionej w Kanamachi i udaje się na miejsce.
"Reiko wysiadła z pociągu na stacji Kanamachi i wskoczyła do autobusu zmierzającego na północ. Sprawdziła lokalizację zbrodni: ciało odnaleziono w parku Mizumoto obok zbiornika przeciwpowodziowego."

W tym miejscu możemy dostrzec pewną ciekawostkę związaną z pracą tokijskiej policji - kolejne rozdziały książki dają wrażenie, że policjanci bardzo często korzystają ze środków transportu publicznego, najczęściej pociągów. Tak wybierają się na przesłuchania, dojeżdżają w ważne dla sprawy miejsca, czy też wracają do domów. Książka pozwala nam także zapoznać się ze sposobami prowadzenia śledztw w sprawach zabójstw w Tokio, pokazuje jak wygląda hierarchia w japońskiej policji, oraz uzmysławia, że kobieta w męskim świecie często traktowana jest z góry.

Akcja książki rozkręca się bardzo szybko. Wszystko zaczyna się od znalezienia zmasakrowanego ciała mężczyzny, które owinięte niebieską folią budowlaną zostało porzucone obok żywopłotu, niedaleko niewielkiego zbiornika wodnego. Z czasem wychodzi na jaw, że w tej samej sprawie popełniono więcej zbrodni, więc do śledztwa dołącza nielubiący Reiko komisarz Katsumata.

Autor Przeczucia dobrze prowadzi intrygę, na tyle dobrze, że tożsamość sprawcy została przeze mnie odkryta dopiero pod sam koniec książki. W książce zostaje ukazane nie tylko ciężkie dzieciństwo osoby zamieszanej w morderstwa (ten element bardzo mi się podobał, szkoda, że poświęcono mu tak mało miejsca), ale również młodzieńcze lata samej pani komisarz - do których wracamy w formie retrospekcji. Dowiadujemy się co pchnęło Reiko do pracy w policji, a także jakie wydarzenia ukształtowały ją jako osobę. Co więcej zostało to na tyle dobrze opisane, że autentycznie mogą wam polecieć łzy.

Przeczucie - fragment książki

Ostatecznie dzieło Hondy oceniam na 7/10. Jeżeli wydawnictwo Znak Literanova wyda w Polsce kolejne książki z panią komisarz Reiko, to chętnie po nie sięgnę. Tymczasem bardzo możliwe, że w kolejnych dniach obejrzę film lub serial Strawberry Night, aby przekonać się jak tam ukazano bohaterów. Jeżeli macie ochotę zrobić małą odskocznię od mangi, to książka Przeczucie jest ku temu okazją.

Książka: Przeczucie (tytuł oryginalny: Strawberry Night)
Autor: Tetsuya Honda
Premiera: 16 sierpnia 2017
Ilość stron: 352
Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

1 komentarzy jak dotychczas. Dodaj swoje zdanie na ten temat.

  1. Książek japońskich autorów jeszcze nie czytałam. Chyba, że zaliczę do tego light novelki :)

    Będę następnym razem w Empiku to zobaczę czy mają tam jakiś dział z literaturą japońską. A co tam. Z ciekawości :)

    OdpowiedzUsuń