W weekend branżowe media obiegła informacja jakoby studio Artland, to samo które stworzyło anime Mushishi, było w stanie upadłości. Według japońskiej firmy badawczej ds. kredytów Teikoku Databank studio Artland miało ogłosić upadłość 30 czerwca - wszystko w związku z zadłużeniem, które na chwilę obecną sięga 298 milionów jenów, czyli około 9,7 miliona złotych.

Według danych Teikoku Databank, roczny przychód studia Artland bardzo mocno spadł w latach 2013-2016. Chociaż seria Mushishi była hitem, to firmę miały pociągnąć na dno koszty outsourcingu. Podobno w ostatnich latach aż 90% wszystkich prac studio zlecało na zewnątrz.

Po tym jak wiadomość o upadłości studia obiegła media, głos w całej sprawie zabrał prezes Artland Kuniharu Okano. Na łamach japońskiego portalu TSR prezes Okano powiedział, że jego firma jeszcze nie ogłosiła upadłości i szuka sposobu na wyjście z tej bardzo kłopotliwej sytuacji. Być może sposobem na uniknięcie bankructwa będzie znalezienie chętnych na zainwestowanie w studio. Na pewno będzie ciężko - bądź co bądź, studio Artland ma poważne zadłużenie i jest bliskie upadłości.

Mushishi od studia Artland - animowany gif

Artland to studio anime stojące za takimi tytułami jak Mushishi (zdjęcie wyżej) oraz Katekyo Hitman Reborn!. W ostatnim czasie studio wypuściło anime Sin: Nanatsu no Taizai, które jednak wypadło bardzo słabo na tle większości seriali z tegorocznego sezonu wiosennego.

Udostępnij:

Skomentuj artykuł:

0 komentujących jak dotychczas. Dołącz do dyskusji.