$type=grid$count=4$tbg=rainbow$meta=0$snip=0$rm=0$show=home

Obserwuj Animeholik.pl w Google News

Suzume: kalejdoskop uczuć i barw [recenzja filmu]

Recenzja filmu Suzume od Makoto Shinkaia - pełne emocji, piękne wizualnie i dźwiękowo anime, które zabiera widzów w podróż po współczesnej Japonii.

Makoto Shinkai, reżyser, którego twórczość zdobyła uznanie na całym świecie, ponownie zaskakuje swoją najnowszą produkcją - filmem "Suzume". Podobnie jak w przypadku jego wcześniejszych dzieł, takich jak "Kimi no Na wa." czy "Tenki no Ko", Shinkai prezentuje nam film pełen emocji, barw i niezapomnianych wrażeń.

W związku z tym, postanowiłem udać się na premierę "Suzume" (jap. Suzume no Tojimari) w kinie Helios w Grudziądzu, aby przekonać się na własne oczy, czy ten film rzeczywiście jest godny uwagi. Bez wątpienia, moje oczekiwania były wysokie, ale czy "Suzume" spełniło je? Chociaż nie obyło się bez pewnych niedociągnięć, muszę przyznać, że w przeważającej mierze tak. W niniejszej recenzji postaram się przedstawić Wam moje spostrzeżenia na temat tego dzieła.

Fabuła i przesłanie

Fabuła filmu "Suzume" skupia się na losach 17-letniej dziewczyny o imieniu Suzume Iwato, mieszkającej wraz z ciocią w spokojnym miasteczku w regionie Kiusiu w południowo-zachodniej Japonii. Pewnego dnia Suzume spotyka młodego mężczyznę, Soutę Munakatę, który poszukuje tajemniczych drzwi. Dziewczyna wskazuje mężczyźnie drogę do ruin, by po chwili ruszyć za nim.

Suzume dociera na miejsce przed Soutą, rozpoczynając serię niefortunnych wydarzeń: najpierw otwiera drzwi, których nie powinna była otwierać, a następnie uwalnia bożka kota, który służył przy drzwiach jako pieczęć chroniąca świat ludzi przed przeogromną "dżdżownicą" wywołującą trzęsienia ziemi.

Suzume, Souta i Regent przy drzwiach do Wieczności
Fot. Suzume, Souta i Regent przy drzwiach do wieczności / CoMix Wave Films

Film jest podróżą przez kraj, podczas której Suzume musi zamykać drzwi, aby powstrzymać katastrofy. W międzyczasie, wraz z Soutą przemienionym w krzesełko, dziewczyna dojrzewa i stawia czoła wyzwaniom współczesnego świata. W trakcie podróży z Soutą, Suzume odkrywa prawdę o tajemniczych drzwiach, które prowadzą do Wieczności - miejsca, gdzie dusze przechodzą po śmierci.

Suzume i Souta walczą z gigantycznym, nadprzyrodzonym "robakiem", który sprowadza trzęsienia ziemi. Bohaterowie przemierzają Japonię, by znaleźć drzwi i schwytać kota Regenta, aby ponownie przemienić go w pieczęć, która utrzyma "dżdżownicę" w szachu. Z biegiem czasu Suzume odkrywa, że to właśnie ona ma klucz do ocalenia Souty i powstrzymania nadprzyrodzonego bytu przed zniszczeniem kraju.

W miarę jak opowieść się rozwija, poznajemy historie bohaterów, ich motywacje oraz wyjątkowe więzi, które łączą ich ze sobą i z otaczającym ich światem. "Suzume" to zarówno pełna emocji opowieść o przyjaźni i dojrzewaniu, jak i pasjonująca przygoda, która zaskakuje i wzrusza widza aż do samego końca.

Przesłanie

Spoiler dotyczący fabuły (rozwiń) Film "Suzume" opowiada historię młodej dziewczyny, która musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, zarówno osobistymi, jak i zewnętrznymi. Film podejmuje również temat tragedii tsunami, które w 2011 roku przetoczyło się przez wschodnie wybrzeże Japonii po trzęsieniu ziemi w Tōhoku. Poprzez to nawiązanie, Shinkai oddaje hołd ofiarom tego wydarzenia, jednocześnie pokazując siłę i determinację, z jaką ludzie potrafią stawić czoła przeciwnościom losu. W tym kontekście, główna bohaterka - Suzume - staje się symbolem odwagi, nieustępliwości oraz nadziei na lepszą przyszłość.

W porównaniu z wcześniejszymi filmami reżysera, "Suzume" łączy w sobie wiele elementów charakterystycznych dla twórczości Shinkaia. Przede wszystkim, znajdziemy tu historię miłosną, która stanowi oś filmu, ale także motywy związane z magią, czymś nadprzyrodzonym. Podobnie jak w "Kimi no Na wa." i "Tenki no Ko", Shinkai stawia pytania dotyczące wartości, jakie mają dla nas najważniejsze relacje, a także o to, jakie dążenia kierują naszym życiem. Ważnym aspektem jest także związanie bohaterów z naturą oraz wpływ wydarzeń z przeszłości na ich teraźniejsze życie. Wszystko to sprawia, że "Suzume" wydaje się być kolejnym ważnym kamieniem milowym w twórczości Makoto Shinkaia.

Audio-wizualna warstwa filmu

"Suzume" to prawdziwy festiwal kolorów i wizualnych doznań. Film zachwyca bogatą paletą barw, które dodają mu niezwykłego uroku i sprawiają, że każda scena to małe dzieło sztuki. Reżyser nie szczędził wysiłków, by stworzyć środowisko, w którym każdy detal ma znaczenie. Tła są niezwykle szczegółowe, a domy pełne są przedmiotów świadczących o bytności ludzi - obrazy, fotografie, książki, czy różnorodne drobiazgi na stolikach.

Jednym z elementów, które wyróżniają "Suzume" na tle innych produkcji anime, jest niebywała dbałość o detale oraz dynamikę ruchu. Niemal wszystko się rusza - źdźbła trawy, chmury, fale na morzu i owady. Światło wpadające przez okna ożywia wnętrza, a drobinki kurzu unoszące się w powietrzu dodają realizmu scenom. Pracę jaką włożyli w film animatorzy widać zwłaszcza w momentach, gdy akcja filmu rozgrywa się w zatłoczonych miejscach, takich jak dworce kolejowe czy ruchliwe ulice Tokio, gdzie tłumy osób poruszają się w różnych kierunkach.

Warstwa audio również stoi na wysokim poziomie. Ścieżka dźwiękowa w "Suzume" tworzy odpowiedni nastrój, podkreślając emocje i atmosferę każdej sceny. Piosenka RADWIMPS - Suzume, która pojawia się w filmie, dodaje mu mistycznego charakteru, choć warto zauważyć, że brakuje tu mocnego uderzenia utworem przewodnim w kluczowych momentach filmu, jak miało to miejsce w poprzednich dziełach Shinkaia, takich jak "Kimi no Na wa." czy "Tenki no Ko". Takie połączenie kluczowych wydarzeń z piosenką przewodnią sprawiało, że po poprzednich filmach reżysera szukałem w sieci utworów składających się na ścieżkę dźwiękową i chętnie do nich wracałem. Po seansie "Suzume" nie czułem takiej potrzeby.

Mimo to, całość stanowi doskonałe połączenie obrazu i dźwięku, które sprawia, że "Suzume" to zarówno wzór dla innych twórców anime, jak i niezapomniane doświadczenie dla widzów, którzy pragną zanurzyć się w pełnym emocji, barw i detali świecie wykreowanym przez Makoto Shinkaia.

Bohaterowie i ich relacje

Film "Suzume" skupia się na grupie fascynujących postaci, których wzajemne relacje są sercem tego widowiska. Główna bohaterka, Suzume, to młoda dziewczyna, która przechodzi przez proces dojrzewania i odkrywania własnej tożsamości. Jej niezłomność, ciekawość i wewnętrzna siła sprawiają, że staje się postacią, z którą łatwo się identyfikować.

W trakcie swojej podróży przez Japonię, w celu schwytania Regenta, Suzume spotyka różnorodnych bohaterów, z którymi nawiązuje bliskie relacje. Każda z tych osób ma swoje własne problemy, marzenia i dylematy, co sprawia, że ich interakcje z Suzume są pełne emocji, wzlotów i upadków. W filmie uwidocznione są relacje międzypokoleniowe, przyjaźnie, rodzinne więzi oraz miłość romantyczna, które razem stanowią siłę napędową fabuły.

Suzume i Chika Amabe przy skuterze
Fot. Suzume z nowo poznaną koleżanką, Chiką Amabe / CoMix Wave Films

Jednym z kluczowych aspektów filmu jest rozwijająca się między bohaterami relacja miłosna. Shinkai po raz kolejny potrafi ukazać delikatność i piękno uczucia, które narasta między postaciami, a jednocześnie pokazuje, jak przeszłość wpływa na teraźniejsze wybory.

W "Suzume" obserwujemy również relacje bohaterów z otaczającym ich światem i zmagania z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi rzeczywistość. To ważny aspekt filmu, który pokazuje, że każda postać ma swoje własne, indywidualne doświadczenia, które wpływają na jej decyzje i kształtują relacje z innymi.

Szczególnie interesująca jest relacja, jaka rozwija się między główną bohaterką Suzume a tajemniczym Soutą Munakatą. Na początku ich drogi krzyżują się przypadkowo, ale szybko zaczynają odkrywać, że mają więcej wspólnego, niż się wydaje. Ich wzajemne zrozumienie, empatia, a także chęć pomocy innym i sobie nawzajem stają się kluczowym elementem ich relacji.

Souta Munakata, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się tajemniczy i niedostępny, z czasem odkrywa przed Suzume swoją wrażliwą stronę, a także własne problemy i lęki. Ta więź, która powstaje między nimi, sprawia, że zaczynają się wzajemnie wspierać i motywować do przekraczania własnych granic. Ich interakcje są pełne emocji i wzruszeń, co dodatkowo wpływa na odbiór filmu.

W miarę jak film się rozwija, relacja Suzume i Souty staje się coraz bardziej znacząca, ukazując, jak ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto jest w stanie zrozumieć i zaakceptować nas takimi, jakimi jesteśmy. Ten aspekt ich relacji pozwala widzom jeszcze bardziej wejść w skórę bohaterów i zrozumieć ich motywacje.

Moje doświadczenia podczas seansu

Na premierę filmu "Suzume" wybrałem się do Kina Helios w Grudziądzu w piątek, 21 kwietnia 2023 roku, na seans o godzinie 18:00. Sala kinowa była wypełniona w około 35-40% swojej pojemności, co świadczy o dużym zainteresowaniu odbiorców.

Wśród zgromadzonych widzów panowała atmosfera pełna emocji i oczekiwania. Przez większość czasu trwania seansu, wszyscy z zapartym tchem śledzili losy bohaterów na ekranie, a sala wybuchała śmiechem w odpowiednich momentach, co tylko potęgowało uczestnictwo w wydarzeniu. Widać było, że film poruszał uczucia zgromadzonych, zaskakując i wzruszając zarazem.

Warto dodać, że osoby, które wybrały się na premierę filmu w Kinie Helios, otrzymały pocztówkę z kadrem filmowym. To miły gest ze strony kina i wydawcy, który sprawił, że uczestnictwo w premierze stało się bardziej wyjątkowe. Jeszcze przed rozpoczęciem seansu wiele osób robiło zdjęcia tej pocztówki i puszczało je do swoich znajomych.

Pocztówka Suzume rozdawana na premierę filmu
Fot. Pocztówka z kadrem filmu Suzume

Po raz kolejny spotkałem się z tym, że przed seansem filmu anime nie były wyświetlane żadne reklamy ani zwiastuny innych filmów. Ta nietypowa sytuacja pozwoliła na pełne skupienie się na seansie "Suzume" i jeszcze bardziej podkreślała jego wyjątkowość. To kolejny dobry powód, dla którego warto wybierać filmy anime.

Podsumowanie

Podsumowując, "Suzume" to film, który z pewnością warto obejrzeć, zarówno ze względu na jego wartości artystyczne, jak i emocjonalne. Makoto Shinkai ponownie udowodnił, że jest mistrzem w swoim fachu, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń i uczuć. Z mojej strony film zasługuje na ocenę 9/10, ze względu na niezwykłą dbałość o szczegóły, przemyślaną fabułę i bogactwo uczuć, które budzi w widzach.

"Suzume" to pozycja obowiązkowa dla miłośników filmów anime, ale również dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. To film, który porusza ważne tematy, takie jak trauma, miłość, rodzina i przeszłość, jednocześnie oferując wizualną ucztę dla oczu i serca. Dzięki swojej uniwersalności, "Suzume" jest w stanie wpłynąć na widzów na całym świecie, niezależnie od ich doświadczeń i tła kulturowego.

Zdecydowanie polecam "Suzume" każdemu, kto szuka filmu, który zainspiruje, wzruszy i zaskoczy. To nie tylko piękna historia o miłości i dojrzewaniu, ale także przypomnienie o tym, jak ważne są relacje międzyludzkie i jak cenne są wspomnienia, które kształtują nasze życie. Nie wahaj się i daj się porwać niezwykłemu światu "Suzume" – gwarantuję, że nie pożałujesz tej decyzji.

KOMENTARZE

Obserwuj Animeholik.pl w Google News
Nazwa

2x2,1,3-gatsu no Lion,1,91 Days,1,Accel World,2,Ai,1,Ajin,1,Akagami no Shirayuki-hime,1,Akame Ga Kill!,2,Akcja,9,Amagi Brilliant Park,1,AMV,3,Anime Awards,1,Anime Expo,1,Anime vs Rzeczywistość,1,Animowane Gify,5,AniRevo,1,Ankieta,1,AnoHana,3,Ansatsu Kyoushitsu,5,Ao no Exorcist,1,Aoki Hagane no Arpeggio,1,Artland,1,Assassin's Creed,3,Atri: My Dear Moments,1,Attack on Titan,17,Avatary,4,Bakemono no Ko,1,Baki,1,Bakuman,2,Barakamon,2,Big Order,1,Black Lagoon,1,Blame!,1,Blood Lad,1,Boku dake ga Inai Machi,3,Boku no Hero Academia,1,Boże Narodzenie,2,Butch Hartman,1,Buzzfeed,1,Candy Japan,1,Charapedia,17,Charlotte,1,Chiny,2,Chłopiec i czapla,1,Chuunibyou demo Koi ga Shitai,1,Ciekawostki,24,Coluboccoro,1,Cosplay,8,CupSell,1,Czarodziejka z Księżyca,1,Czas,1,Dakimakura,2,DanMachi,3,Death Note,7,Death Parade,1,Demi-chan wa Kataritai,1,Demon Slayer,3,DeviantArt,7,Discord,1,Disney,10,Donten ni Warau,1,Dosanko Gal wa Namara Menkoi,1,Dragon Ball,1,Dramat,5,Dungeon Meshi,1,Durarara!!,1,Dzień Ojca,1,Egmont,12,Etsy,1,Fairy Tail,1,Fantasy,12,Fate,2,Fate/Apocrypha,1,Film,49,Filmweb,1,Flying Witch,1,Full Metal Panic!,1,Fullmetal Alchemist,2,Gadżety,14,Gantz:O,1,GATE,2,Gekkan Shoujo Nozaki-kun,1,Geno Studio,1,Gimai Seikatsu,1,Gintama,3,Głosowanie,1,Godzilla,1,Gore,1,Gra,8,Gra wideo,4,Grafika,49,Gry,1,Gwiezdne Wojny,6,Gyakusatsu Kikan,2,Haifuri,1,Haikyuu!!,1,Handa-kun,1,Happy Sugar Life,1,Harem,2,Harmony,1,Haruchika,1,Hentai Ouji to Warawanai Neko,1,Hikikomori,1,Himouto! Umaru-chan,1,Historyczne,3,Hoozuki no Reitetsu,1,Horror,4,Humble Bundle,2,Hunter x Hunter,3,IBM,1,Idole,1,Isekai,5,Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu,1,Ito Junji: Collection,1,Japonia,31,Jedzenie,4,Język japoński,4,Jitsu wa Watashi wa,1,Jujutsu Kaisen,1,Junketsu no Maria,1,Kaijuu 8-gou,1,Kantai Collection: KanColle,2,Karaoke,1,Keijo,1,Kemono Friends,1,Kickstarter,1,Kimi no Na wa.,5,Kingdom,2,Kiseijuu,4,Kishuku Gakkou no Juliet,1,Kitsune,1,Kobayashi-san Chi no Maid Dragon,1,Koe no Katachi,1,Kokkoku,1,KokoSake,1,Komedia,7,Konkurs,2,KonoSuba,1,Konwent,1,Konwent fanów,2,Koutetsujou no Kabaneri,1,Książka,1,Kubki,3,Kuchnia japońska,2,Kultura otaku,8,Lazarus,1,League of Legends,2,Liebster Blog Award,2,Light Novel,3,Log Horizon,1,Love Live!,2,Made in Abyss,2,MAL,1,Mamoru Hosoda,1,Manaria Friends: Shingeki no Bahamut,1,Manga,30,Manglobe,1,Maoyuu Maou Yuusha,1,Mato Seihei no Slave,1,McDonald's,1,Mecha,2,Memy,2,Mirai no Mirai,1,Mitologia,2,Mob Psycho 100,3,Mochi,1,Moe,1,Monster Musume no Iru Nichijou,1,Mushishi,1,Muzyka,15,My Hero Academia,2,Mystery,2,Nagrody,3,Nanbaka,1,Naruto,2,Neon Genesis Evangelion,1,Netflix,9,Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?,2,Nisekoi,3,No Game No Life,2,Non Non Biyori,1,Noragami,3,Occultic;Nine,1,Od autora,17,Omoide no Marnie,2,One Piece,6,One Punch Man,5,Ore Monogatari!!,1,Otaku,1,Otaku Coin,1,Overlord,2,Paczka,2,Pan de Peace!,1,Park rozrywki,1,Perfect Bones,1,Plakat,1,Planet With,1,Pokemon,1,Prima aprilis,2,Prison School,1,Production IMS,1,Program,1,Przeczucie,1,Przeglądarka,1,Przepisy,1,Przygodowe,4,Pyrkon,2,Rakugo,1,Ranking,74,Re:Zero,1,Reddit,1,Regalia: Of Men and Monarchs,1,Regalia: The Three Sacred Stars,1,Reklama,2,Rokka no Yuusha,1,Romans,5,Roukin,1,Ryuuou no Oshigoto!,1,Samuraj i Stich,3,Sci-Fi,2,Seiyuu,2,Serial,152,Shia LaBeouf,1,Shigatsu wa Kimi no Uso,1,Shingeki no Bahamut: Genesis,2,Shounen,4,Sidonia no Kishi,3,Silver Spoon,3,Slice of life,3,Solo Leveling,3,Sonda,1,Space Dandy,1,Spirited Away: W krainie Bogów,1,Spy x Family,1,Steins;Gate,1,Strony internetowe,2,Studio anime,3,Studio Ghibli,8,Supernatural,5,Sushi,1,Sword Art Online,6,Sword Art Online: Memory Defrag,1,Sword Oratoria,1,Szkolne,2,Taifuu no Noruda,1,Taimadou Gakuen 35 Shiken Shoutai,1,Tajemnica,1,Tapety,12,Telewizja,1,Terra Formars,2,Time Travel Shoujo,1,To,1,Tokyo ESP,1,Tokyo Ghoul,5,Tokyo Ghoul:re,1,Tsuyokute New Saga,1,Turystyka,1,TV Drama,3,Twisted-Wonderland,1,Tydzień z anime,402,TyranoBuilder,1,Urodziny,2,Ushio to Tora,1,Utawarerumono: Itsuwari no Kamen,1,Visual Novel,1,W anime na procentach,6,Walentynki,1,WatchMojo,1,Wednesday,1,Working!!,1,WOWBOX,1,Yuri,1,Yuri!!! on Ice,1,Yuujinchou,1,Zankyou no Terror,1,Zom 100,1,Zombie,1,Zwiastun,22,
ltr
item
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii: Suzume: kalejdoskop uczuć i barw [recenzja filmu]
Suzume: kalejdoskop uczuć i barw [recenzja filmu]
Recenzja filmu Suzume od Makoto Shinkaia - pełne emocji, piękne wizualnie i dźwiękowo anime, które zabiera widzów w podróż po współczesnej Japonii.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi74jxYQLPAZwVFrYuNZIQ-Bfhba3w-oGX87KEwc_et9srlw46Qj7LDccVBGPVgY1moZKXDrotVp5L7U1VcIwHuQyh9MdAPsOjy5qMIHk8Kk_t3QituDGpJUgbmEfTLVU6cczEU59Ibmf-1ELXp5lLZg4zavk-Z0cK-6KRFN7x57-Id-Pp1zeuPhuvNyA/s1600-rw/suzume-film.webp
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi74jxYQLPAZwVFrYuNZIQ-Bfhba3w-oGX87KEwc_et9srlw46Qj7LDccVBGPVgY1moZKXDrotVp5L7U1VcIwHuQyh9MdAPsOjy5qMIHk8Kk_t3QituDGpJUgbmEfTLVU6cczEU59Ibmf-1ELXp5lLZg4zavk-Z0cK-6KRFN7x57-Id-Pp1zeuPhuvNyA/s72-c-rw/suzume-film.webp
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii
https://www.animeholik.pl/2023/04/recenzja-suzume-kalejdoskop-uczuc-i-barw.html
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/2023/04/recenzja-suzume-kalejdoskop-uczuc-i-barw.html
true
6198561539176426849
UTF-8
Załadowano wszystkie posty Nie znaleziono żadnych postów WYŚWIETL WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Anuluj odpowiedź Skasuj Przez Główna STRONY POSTY Wyświetl wszystko POLECANE DLA CIEBIE TEMATYKA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono żadnego wpisu pasującego do Twojego zapytania Wróć do głównej Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Ndz Pon Wto Śro Czw Pią Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru przed chwilą 1 minutę temu $$1$$ minut temu 1 godzinę temu $$1$$ godzin temu Wczoraj $$1$$ dni temu $$1$$ tygodni temu więcej jak 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TA TREŚĆ PREMIUM ZOSTAŁA ZABLOKOWANA Krok 1: Podziel się w mediach społecznościowych Krok 2: Kliknij w link udostępniony na Twoim profilu Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany do schowka Nie można skopiować kodów / tekstów, naciśnij [CTRL] + [C] (lub CMD + C na Macu), aby skopiować Spis treści