$type=grid$count=4$tbg=rainbow$meta=0$snip=0$rm=0$show=home

Obserwuj Animeholik.pl w Google News

Tajemnica godziny 25:30 - Dlaczego w Japonii dzień ma ponad 24 godziny?

Dlaczego w Japonii programy telewizyjne mają czas emisji poza zegarem 24-godzinnym? Sprawdź jak kultura i rozwój TV wpłynęły na czas Japończyków.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego japońskie programy telewizyjne są czasami zapowiadane jako nadawane o dziwnej godzinie, np. anime puszczane o godzinie 25:30? Ten nietypowy sposób zapisu czasu może wprowadzać w błąd i wywoływać zaskoczenie. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego Japończycy używają takiego zapisu, zamiast tradycyjnego zegara 24-godzinnego.

Krótkie wprowadzenie do historii japońskiej telewizji

Japońska telewizja rozpoczęła swoją działalność w 1950 roku, kilka lat po zakończeniu wojny. Początkowo, w Japonii istniało zaledwie kilka tysięcy odbiorników telewizyjnych. W 1953 roku w ciągu kilku miesięcy uruchomiono publiczną telewizję NHK General TV oraz komercyjną Nippon Television, co świadczy o szybkim wzroście zainteresowania tym medium. W tamtym okresie japońska telewizja była głównie czarno-biała, zaś liczba kanałów ograniczona.

W 1959 roku odbył się ślub koronnego księcia Akihito, co przyciągnęło ogromne zainteresowanie mieszkańców Japonii i przyczyniło się do wzrostu liczby odbiorników telewizyjnych w japońskich domach. Przeskok technologiczny był ogromny. W rok po uroczystości liczba odbiorników wzrosła do imponującej sumy 12 milionów!

W miarę upływu czasu telewizja japońska ewoluowała, dostosowując się do potrzeb widzów i zmieniających się technologii. W latach 60. XX wieku nastąpił rozwój kolorowych telewizorów, co przyczyniło się do kolejnego boomu w branży telewizyjnej. Liczba kanałów i programów znacząco wzrosła, a telewizja zaczęła być dostępna dla coraz szerszego grona widzów.

Czteroosobowa rodzina przed telewizorem ogląda anime
Fot. Czas spędzany przed telewizorem

Ten dynamiczny rozwój telewizji w Japonii wpłynął również na sposób prezentowania programów oraz na używany zapis czasowy. W miarę jak telewizja stawała się coraz bardziej zróżnicowana, zaczęto eksperymentować z różnymi formatami i technikami, aby dostosować się do potrzeb coraz bardziej wymagających widzów.

Jak i kiedy pojawiła się godzina 25:30 i dlaczego ten zapis zyskał popularność wśród nadawców telewizyjnych?

Zapis z ramówką programową wykraczającą poza standardowy system 24-godziny zaczął pojawiać się w Japonii w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy to konkurencja między stacjami telewizyjnymi wzrosła, a programy zaczęto nadawać coraz później. Wprowadzenie takiego zapisu było próbą uproszczenia informacji skierowanej do widzów, aby ci zrozumieli, że dany program jest nadawany bezpośrednio po północy, ale jest nadal częścią tej samej ramówki, która zaczęła się w dniu poprzednim.

Ten sposób zapisu szybko zyskał popularność, ponieważ pozwalał jasno zasygnalizować kontynuację nadawania programu i utrzymanie ciągłości ramówki. Innymi słowy, widzowie mogli łatwo zrozumieć, że program startujący o godzinie 25:30 jest nadawany 90 minut po północy. W rezultacie zapis ten stał się powszechny, zwłaszcza w przypadku programów nadawanych po północy, takich jak niektóre programy dla dorosłych, filmy, czy też bliskie nam seriale anime.

Wyjaśnienie, jak zapis wykraczający ponad 24 godziny jest używany w praktyce i dlaczego jest to korzystne dla nadawców i widzów

Nadawca telewizyjny wykracza ponad standardową 24-godzinną ramówkę, określając czas startu audycji np. na godzinę 25:30, aby wskazać czas emisji programów nadawanych po północy, ale będących kontynuacją ramówki z poprzedniego dnia.

Użycie tego zapisu pomaga nadawcom telewizyjnym utrzymać ciągłość ramówki, co jest korzystne zarówno dla nich, jak i dla widzów. Dzięki temu widzowie mogą łatwo zrozumieć, kiedy emitowane są ich ulubione programy, a nadawcy mogą uniknąć zamieszania co do dnia i godziny emisji. Dodatkowo, zapis emisji wyznaczonej na godzinę 25:30 pozwala na precyzyjniejsze śledzenie oglądalności programów i pomaga nadawcy w analizie wyników wybranych audycji.

Jak ten zapis wpłynął na odbiorców zagranicznych, śledzących japońskie seriale anime?

Dla odbiorców spoza Japonii, którzy śledzą japońskie seriale anime, zapis wskazujący, że anime startuje o godzinie 25:30 może być początkowo mylący. Osoby nieznające tego rodzaju zapisu czasu mogą nie wiedzieć, jak go interpretować, co może prowadzić do nieporozumień dotyczących godziny emisji.

Program TV Tokyo z godzinami 25:30 i 26:00
Fot. Ramówka TV Tokyo z anime o godzinie 25:30 i 26:00 / tv-tokyo.co.jp

W takich przypadkach konieczne jest wyjaśnienie, że w Japonii czasem stosuje się taki zapis, aby wskazać emisję programów po północy, ale będących kontynuacją ramówki z poprzedniego dnia. Gdy widzowie zrozumieją znaczenie tego zapisu, mogą lepiej orientować się w ramówkach japońskich stacji telewizyjnych i dostosować się do czasu emisji swoich ulubionych programów.

Zastosowanie zapisu przekraczającego 24 godziny w japońskich barach i lokalach gastronomicznych

W Japonii, zapis przekraczający granicę 24. godzin nie ogranicza się tylko do programów telewizyjnych. W rzeczywistości, także niektóre bary, kluby nocne, czy lokale gastronomiczne otwarte do późnych godzin, stosują ten rodzaj zapisu, aby wskazać godziny otwarcia. Na przykład, bar może mieć tabliczkę z informacją, że jest otwarty do "26:00", co oznacza, że zamyka się o 2:00 nad ranem.

Stosowanie tego rodzaju zapisu ma na celu uniknięcie nieporozumień związanych z godzinami otwarcia. Gdyby bar informował, że jest otwarty do "2:00", potencjalni klienci mogliby się zastanawiać, czy chodzi o godzinę 2:00 w nocy czy może 14:00 po południu. Dlatego zapis 26:00 pozwala na jednoznaczne określenie, że chodzi o godzinę 2:00 nad ranem, zamiast 2:00 po południu.

Ulica małego handlu w Kioto nocą
Fot. Nocne uliczki w Kioto

Dodatkowo, zapis taki jak 26:00 pozwala na utrzymanie ciągłości dnia, zwłaszcza w przypadku barów i klubów nocnych, których główna działalność odbywa się po zmroku. W japońskiej kulturze to właśnie nocy często przypisywane są godziny ciemności, co może wpływać na sposób, w jaki postrzegane jest zapisywanie czasu.

Stosowanie zapisu przekraczającego granicę 24 godzin w Japonii jest ciekawym zjawiskiem kulturowym, które może być mylące dla osób spoza kraju. Jednak, gdy zrozumie się cel tego zapisu, można docenić jego praktyczność w codziennym życiu.

Kulturowe uwarunkowania zapisu wykraczającego ponad 24 godziny w Japonii

Kultura japońska odgrywa istotną rolę w zakorzenieniu zapisu przekraczającego 24 godziny. Zapis ten, choć może wydawać się nietypowy dla osób spoza Japonii, ma swoje korzenie w japońskim podejściu do czasu i podziału dnia.

W kulturze japońskiej noc jest postrzegana jako część dnia poprzedniego, a nie jako okres między jednym dniem a następnym. To podejście wynika z przekonania, że godziny ciemności są bardziej związane z poprzednim dniem niż z następnym. Dlatego zapis przekraczający 24 godziny jest używany, aby oddać to postrzeganie czasu i utrzymać ciągłość dnia.

Podział dnia w japońskiej kulturze również różni się od zachodniego podejścia. W Japonii, podział dnia na okresy światła dziennego i ciemności jest mniej sztywny, co pozwala na swobodniejsze korzystanie z zapisu ponad 24-godzinnego. W rezultacie, zapis ten jest używany zarówno w przypadku programów telewizyjnych emitowanych po północy, jak i godzin otwarcia lokali funkcjonujących do późnych godzin nocnych.

Zrozumienie kulturowego kontekstu zapisu przekraczającego 24 godziny pozwala na lepsze zrozumienie jego użyteczności i popularności w Japonii. Mimo że dla osób spoza Japonii może to być początkowo mylące, zapis ten jest głęboko zakorzeniony w japońskim postrzeganiu czasu i podziału dnia, co przyczynia się do jego powszechnego stosowania w codziennym życiu.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy sobie powody stosowania zapisu emisji programów telewizyjnych ponad ramówką 24-godzinną, jakim jest tytułowa godzina 25:30 stosowana w Japonii. Głównym celem tego zapisu jest ułatwienie widzom zrozumienia, w którym dniu tygodnia muszą zostać do późna, aby obejrzeć dany program. Zapis ten jest używany w przypadku programów nadawanych po północy, ale będących kontynuacją ramówki z poprzedniego dnia.

Stosowanie zapisu 25:30 eliminuje nieporozumienia wynikające z nieprecyzyjnego oznaczenia czasu emisji programu. Przykładowo, zapis "wtorek 01:30" może być mylący - widzowie mogą się zastanawiać, czy chodzi o godzinę 01:30 po południu czy o czas po północy. W Japonii, zarówno format 24-godzinny, jak i 12-godzinny są używane w życiu codziennym, dlatego zapis 25:30 pomaga uniknąć nieporozumień związanych z interpretacją czasu.

Plansza z godzinami premiery anime Oshi no Ko
Fot. Plansza z godzinami premiery anime w różnych stacjach / zwiastun Oshi no Ko

Warto zwrócić uwagę, że zapis 25:30 może być również wynikiem kulturowego postrzegania nocy jako części poprzedniego dnia, zamiast dzielenia nocy pomiędzy jeden dzień a następny. Niektóre źródła sugerują, że zapis 25:30 może być także używany ze względu na przekonanie, że czas po zmroku jest liczony jako część poprzedniego dnia.

W przypadku odbiorców spoza Japonii, zapis godziny startu audycji na 25:30 może być początkowo mylący, jednak po zrozumieniu jego znaczenia i intencji, widzowie mogą lepiej orientować się w ramówkach japońskich stacji telewizyjnych. Zapis ten jest nadal użyteczny, ale może być źródłem nieporozumień, szczególnie dla osób nieznających japońskiej kultury.

Jako alternatywa dla zapisu 25:30, niektóre stacje telewizyjne stosują inne oznaczenia, takie jak podanie dnia tygodnia, w którym widz musi zostać do późna, oraz czasu ograniczonego do 24 godzin z dodatkowym tekstem wyjaśniającym. Przykładem takiego zapisu może być "poniedziałek, późno w nocy o 1:30". W ten sposób unika się nieporozumień związanych z zapisem 25:30, a widzowie mogą łatwo zrozumieć, kiedy emitowany jest ich ulubiony program.

Tytułem końca

Zachęcam do podzielenia się swoimi opiniami na temat tego nietypowego zapisu czasu stosowanego w Japonii. Czy spotkaliście się z tym zapisem wcześniej? Przysporzył Wam problemów, kiedy zobaczyliście go po raz pierwszy? Myślicie, że mógłby się przyjąć na naszym podwórku?

Źródła: wikipedia.org, stackexchange.com, quora.com, tv-tokyo.co.jp

KOMENTARZE

Obserwuj Animeholik.pl w Google News
Nazwa

2x2,1,3-gatsu no Lion,1,91 Days,1,Accel World,2,Ai,1,Ajin,1,Akagami no Shirayuki-hime,1,Akame Ga Kill!,2,Akcja,9,Amagi Brilliant Park,1,AMV,3,Anime Awards,1,Anime Expo,1,Anime vs Rzeczywistość,1,Animowane Gify,5,AniRevo,1,Ankieta,1,AnoHana,3,Ansatsu Kyoushitsu,5,Ao no Exorcist,1,Aoki Hagane no Arpeggio,1,Artland,1,Assassin's Creed,3,Atri: My Dear Moments,1,Attack on Titan,17,Avatary,4,Bakemono no Ko,1,Baki,1,Bakuman,2,Barakamon,2,Big Order,1,Black Lagoon,1,Blame!,1,Blood Lad,1,Boku dake ga Inai Machi,3,Boku no Hero Academia,1,Boże Narodzenie,2,Butch Hartman,1,Buzzfeed,1,Candy Japan,1,Charapedia,17,Charlotte,1,Chiny,2,Chłopiec i czapla,1,Chuunibyou demo Koi ga Shitai,1,Ciekawostki,24,Coluboccoro,1,Cosplay,8,CupSell,1,Czarodziejka z Księżyca,1,Czas,1,Dakimakura,2,DanMachi,3,Death Note,7,Death Parade,1,Demi-chan wa Kataritai,1,Demon Slayer,3,DeviantArt,7,Discord,1,Disney,10,Donten ni Warau,1,Dosanko Gal wa Namara Menkoi,1,Dragon Ball,1,Dramat,5,Dungeon Meshi,1,Durarara!!,1,Dzień Ojca,1,Egmont,12,Etsy,1,Fairy Tail,1,Fantasy,12,Fate,2,Fate/Apocrypha,1,Film,49,Filmweb,1,Flying Witch,1,Full Metal Panic!,1,Fullmetal Alchemist,2,Gadżety,14,Gantz:O,1,GATE,2,Gekkan Shoujo Nozaki-kun,1,Geno Studio,1,Gimai Seikatsu,1,Gintama,3,Głosowanie,1,Godzilla,1,Gore,1,Gra,8,Gra wideo,4,Grafika,49,Gry,1,Gwiezdne Wojny,6,Gyakusatsu Kikan,2,Haifuri,1,Haikyuu!!,1,Handa-kun,1,Happy Sugar Life,1,Harem,2,Harmony,1,Haruchika,1,Hentai Ouji to Warawanai Neko,1,Hikikomori,1,Himouto! Umaru-chan,1,Historyczne,3,Hoozuki no Reitetsu,1,Horror,4,Humble Bundle,2,Hunter x Hunter,3,IBM,1,Idole,1,Isekai,5,Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu,1,Ito Junji: Collection,1,Japonia,31,Jedzenie,4,Język japoński,4,Jitsu wa Watashi wa,1,Jujutsu Kaisen,1,Junketsu no Maria,1,Kaijuu 8-gou,1,Kantai Collection: KanColle,2,Karaoke,1,Keijo,1,Kemono Friends,1,Kickstarter,1,Kimi no Na wa.,5,Kingdom,2,Kiseijuu,4,Kishuku Gakkou no Juliet,1,Kitsune,1,Kobayashi-san Chi no Maid Dragon,1,Koe no Katachi,1,Kokkoku,1,KokoSake,1,Komedia,7,Konkurs,2,KonoSuba,1,Konwent,1,Konwent fanów,2,Koutetsujou no Kabaneri,1,Książka,1,Kubki,3,Kuchnia japońska,2,Kultura otaku,8,Lazarus,1,League of Legends,2,Liebster Blog Award,2,Light Novel,3,Log Horizon,1,Love Live!,2,Made in Abyss,2,MAL,1,Mamoru Hosoda,1,Manaria Friends: Shingeki no Bahamut,1,Manga,30,Manglobe,1,Maoyuu Maou Yuusha,1,Mato Seihei no Slave,1,McDonald's,1,Mecha,2,Memy,2,Mirai no Mirai,1,Mitologia,2,Mob Psycho 100,3,Mochi,1,Moe,1,Monster Musume no Iru Nichijou,1,Mushishi,1,Muzyka,15,My Hero Academia,2,Mystery,2,Nagrody,3,Nanbaka,1,Naruto,2,Neon Genesis Evangelion,1,Netflix,9,Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?,2,Nisekoi,3,No Game No Life,2,Non Non Biyori,1,Noragami,3,Occultic;Nine,1,Od autora,17,Omoide no Marnie,2,One Piece,6,One Punch Man,5,Ore Monogatari!!,1,Otaku,1,Otaku Coin,1,Overlord,2,Paczka,2,Pan de Peace!,1,Park rozrywki,1,Perfect Bones,1,Plakat,1,Planet With,1,Pokemon,1,Prima aprilis,2,Prison School,1,Production IMS,1,Program,1,Przeczucie,1,Przeglądarka,1,Przepisy,1,Przygodowe,4,Pyrkon,2,Rakugo,1,Ranking,74,Re:Zero,1,Reddit,1,Regalia: Of Men and Monarchs,1,Regalia: The Three Sacred Stars,1,Reklama,2,Rokka no Yuusha,1,Romans,5,Roukin,1,Ryuuou no Oshigoto!,1,Samuraj i Stich,3,Sci-Fi,2,Seiyuu,2,Serial,152,Shia LaBeouf,1,Shigatsu wa Kimi no Uso,1,Shingeki no Bahamut: Genesis,2,Shounen,4,Sidonia no Kishi,3,Silver Spoon,3,Slice of life,3,Solo Leveling,3,Sonda,1,Space Dandy,1,Spirited Away: W krainie Bogów,1,Spy x Family,1,Steins;Gate,1,Strony internetowe,2,Studio anime,3,Studio Ghibli,8,Supernatural,5,Sushi,1,Sword Art Online,6,Sword Art Online: Memory Defrag,1,Sword Oratoria,1,Szkolne,2,Taifuu no Noruda,1,Taimadou Gakuen 35 Shiken Shoutai,1,Tajemnica,1,Tapety,12,Telewizja,1,Terra Formars,2,Time Travel Shoujo,1,To,1,Tokyo ESP,1,Tokyo Ghoul,5,Tokyo Ghoul:re,1,Tsuyokute New Saga,1,Turystyka,1,TV Drama,3,Twisted-Wonderland,1,Tydzień z anime,402,TyranoBuilder,1,Urodziny,2,Ushio to Tora,1,Utawarerumono: Itsuwari no Kamen,1,Visual Novel,1,W anime na procentach,6,Walentynki,1,WatchMojo,1,Wednesday,1,Working!!,1,WOWBOX,1,Yuri,1,Yuri!!! on Ice,1,Yuujinchou,1,Zankyou no Terror,1,Zom 100,1,Zombie,1,Zwiastun,22,
ltr
item
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii: Tajemnica godziny 25:30 - Dlaczego w Japonii dzień ma ponad 24 godziny?
Tajemnica godziny 25:30 - Dlaczego w Japonii dzień ma ponad 24 godziny?
Dlaczego w Japonii programy telewizyjne mają czas emisji poza zegarem 24-godzinnym? Sprawdź jak kultura i rozwój TV wpłynęły na czas Japończyków.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6R_If2LjokCCFXQH0NVzbwLu56UPDwls5Ugfy8qDVuu3ObhUQ_H7H1S2u-oJfci9pOHkoIDif0GBPIA_4GC0p8vGs1OCdghFXXVHAKBM1AJUHeP2fxT_En18_MG-pHfUx3DNvCqSkQQfwOipqFBAjL_eEqTSMc1Rb3I7YCXaCtwVe84ZzGSzfWqSAqA/s1600-rw/rodzina_przed_tv.webp
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj6R_If2LjokCCFXQH0NVzbwLu56UPDwls5Ugfy8qDVuu3ObhUQ_H7H1S2u-oJfci9pOHkoIDif0GBPIA_4GC0p8vGs1OCdghFXXVHAKBM1AJUHeP2fxT_En18_MG-pHfUx3DNvCqSkQQfwOipqFBAjL_eEqTSMc1Rb3I7YCXaCtwVe84ZzGSzfWqSAqA/s72-c-rw/rodzina_przed_tv.webp
Animeholik – anime, manga i kultura Japonii
https://www.animeholik.pl/2023/04/tajemnica-godziny-25-30-w-japonii.html
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/
https://www.animeholik.pl/2023/04/tajemnica-godziny-25-30-w-japonii.html
true
6198561539176426849
UTF-8
Załadowano wszystkie posty Nie znaleziono żadnych postów WYŚWIETL WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Anuluj odpowiedź Skasuj Przez Główna STRONY POSTY Wyświetl wszystko POLECANE DLA CIEBIE TEMATYKA ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono żadnego wpisu pasującego do Twojego zapytania Wróć do głównej Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Ndz Pon Wto Śro Czw Pią Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru przed chwilą 1 minutę temu $$1$$ minut temu 1 godzinę temu $$1$$ godzin temu Wczoraj $$1$$ dni temu $$1$$ tygodni temu więcej jak 5 tygodni temu Obserwujący Obserwuj TA TREŚĆ PREMIUM ZOSTAŁA ZABLOKOWANA Krok 1: Podziel się w mediach społecznościowych Krok 2: Kliknij w link udostępniony na Twoim profilu Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod Cały kod został skopiowany do schowka Nie można skopiować kodów / tekstów, naciśnij [CTRL] + [C] (lub CMD + C na Macu), aby skopiować Spis treści