Sprawdź co to znaczy Baka, Gomen, Kawaii, Masaka, Oniisan, Oyasumi i inne japońskie słówka. Poznasz zastosowanie słów Senpai, Tomodachi, Ureshii i innych. Dodaj coś od siebie w komentarzach.
Czy ktoś z was pamięta jakie było pierwsze japońskie słówko, którego nauczyliście się z anime? Mi bardzo trudno jest to powiedzieć. Sięgając pamięcią lata wstecz mógłbym powiedzieć, że mogło być to ohayou (dzień dobry), baka (głupek) czy może nawet sugoi (niesamowite), ale niestety w tej chwili ręki za to nie dam sobie uciąć. To co mogę zrobić to przygotować mini-słowniczek, w którym umieszczę kilkanaście najczęściej używanych słówek w anime. Oczywiście każdy z was może go poszerzyć przez umieszczenie swoich propozycji w komentarzach. Przejdźmy zatem do właściwej treści artykułu...
Zastosowanie: W anime słowa baka zwykle jest stosowane w zabawnych sytuacjach, przez postacie chcące nazwać kogoś niemądrym, głupim. Czasem nacechowane negatywnie, gdy postać chce kogoś nazwać idiotą lub imbecylem.
Zastosowanie: Słowo Daijōbu jest bardzo często używane przez postacie, które chcą powiedzieć "nie ma się o co martwić", "wszystko będzie dobrze". Bohaterowie anime używają słowa Daijōbu również gdy starają się kogoś pocieszyć i podnieść na duchu.
Zastosowanie: Może oznaczać "być" lub "jest". Desu to bardzo powszechne słówko używane w anime, zwykle umieszczane na końcu oświadczenia. Jedną z postaci, które często używają słowa desu jest Sanae Dekomori z anime Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Zastosowanie: Gomen to słowo, które często usłyszymy od bohaterów anime mówiących przepraszam. Z kolei Gomennasai to zwrot używany kiedy chcemy wyrazić skruchę, w kontaktach formalnych, np. kiedy chcemy powiedzieć nauczycielowi: proszę mi wybaczyć, bardzo mi przykro.
Zastosowanie: W wielu seriach anime występuje postać młodszej siostry, dlatego słowo Imōto (zapisywane również jako Imouto) to jedno z częściej używanych słów. Gdy zamierzamy użyć tego słowa w odniesieniu do innej rodziny, powinniśmy użyć przyrostka na końcu, otrzymując Imouto-san.
Zastosowanie: Widzisz słodkiego psiaka, albo malutkiego kotka, który robi na tobie niesamowite wrażenie? W takim przypadku możesz śmiało wykrzyknąć kawaii! Jest to słowo, które może być używane do określenia wszystkiego co jest słodkie, piękne i urocze.
Zastosowanie: Słowa Masaka używamy zwykle kiedy jesteśmy czymś negatywnie zaskoczeni, kiedy chcemy powiedzieć: nie ma mowy, niemożliwe, nie wierzę Ci. W zależności od kontekstu może być również użyte, gdy chcemy powiedzieć "nigdy!" lub "w żadnym wypadku!".
Zastosowanie: Ohayou to słowo oznaczające "dzień dobry", będące wyrażeniem mniej formalnym, używanym w stosunku do rodziny oraz bliskich przyjaciół. Pamiętać należy, że zwrotu tego używamy przed południem, a gdy chcemy zabrzmieć formalnie należy powiedzieć Ohayou gozaimasu!
Zastosowanie: Oniisan to słowo określające starszego brata, używane głównie przez osoby dojrzałe, a także obce, chcące okazać szacunek. Starszego brata możemy również nazwać oniichan - gdy jesteśmy spokrewnieni, chcemy by brzmiało słodko. Oniichan jest często używane przez małe dzieci w stosunku do starszych braci.
Zastosowanie: W anime usłyszymy słowo otaku wymawiane głównie wobec bohaterów wręcz obsesyjnie fascynujących się popkulturą, anime, mangą oraz grami komputerowymi. Jedną z postaci, którą śmiało można nazwać otaku jest Konata Izumi z anime Lucky Star.
Zastosowanie: Oyasumi jest słowem oznaczającym "dobranoc", którego możemy używać w kontaktach nieformalnych, wobec rodziny i przyjaciół. Kiedy chcemy użyć formy grzecznościowej powiemy Oyasumi Nasai.
Zastosowanie: Senpai to słowo używane przez wielu bohaterów anime. Kiedy główny bohater ma starszego kolegę (lub koleżankę), to w rozmowach w których jest wspominany starszy kolega najczęściej pada słowo Senpai. Ten zwrot grzecznościowy może być używany zarówno w stosunku do starszych kolegów w szkole, jak i w pracy.
Zastosowanie: Słowo Sugoi najczęściej można usłyszeć od postaci, które są czymś pozytywnie zaskoczone, lub są pod wrażeniem jakiejś rzeczy, zachowania lub wydarzenia. Możemy go używać kiedy chcemy powiedzieć super, niesamowite, świetne.
Sprawdź także: Słownik anime i mangi z ponad 180 słowami
Zastosowanie: Jako, że anime jest wręcz wypełnione postaciami, które się z sobą przyjaźnią, słówko określające przyjaciela, Tomodachi, będzie się przewijać niemal w każdej serii. Jedno z pierwszych japońskich słówek, których się uczymy oglądając anime.
Zastosowanie: Ureshii to słowo, które najczęściej usłyszysz od postaci wyrażającej szczęście lub ulgę. W anime może być używane przez postać, która poczuła się dużo lepiej dowiadując się, że jego przyjaciel nie jest na niego zły.
A teraz dajcie znać w komentarzach jakich jeszcze wam słówek tutaj brakuje. Jakie jest japońskie słowo, którego nauczyliście się z anime? Opiszcie w jakich sytuacjach można go używać, a także dajcie znać czy często używa go któraś z waszych ulubionych postaci. No i pamiętajcie o przyciskach udostępnienia, które macie poniżej. Dzięki ;)
Baka (ばか)
Znaczenie: głupek, kretyn, dureń.Zastosowanie: W anime słowa baka zwykle jest stosowane w zabawnych sytuacjach, przez postacie chcące nazwać kogoś niemądrym, głupim. Czasem nacechowane negatywnie, gdy postać chce kogoś nazwać idiotą lub imbecylem.
Daijōbu (大丈夫)
Znaczenie: w porządku, dobrze.Zastosowanie: Słowo Daijōbu jest bardzo często używane przez postacie, które chcą powiedzieć "nie ma się o co martwić", "wszystko będzie dobrze". Bohaterowie anime używają słowa Daijōbu również gdy starają się kogoś pocieszyć i podnieść na duchu.
Desu (です)
Znaczenie: spójka, więcej o tym co znaczy Desu >>.Zastosowanie: Może oznaczać "być" lub "jest". Desu to bardzo powszechne słówko używane w anime, zwykle umieszczane na końcu oświadczenia. Jedną z postaci, które często używają słowa desu jest Sanae Dekomori z anime Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Gomen (ごめん)
Znaczenie: przepraszam.Zastosowanie: Gomen to słowo, które często usłyszymy od bohaterów anime mówiących przepraszam. Z kolei Gomennasai to zwrot używany kiedy chcemy wyrazić skruchę, w kontaktach formalnych, np. kiedy chcemy powiedzieć nauczycielowi: proszę mi wybaczyć, bardzo mi przykro.
Imōto (妹)
Znaczenie: młodsza siostra.Zastosowanie: W wielu seriach anime występuje postać młodszej siostry, dlatego słowo Imōto (zapisywane również jako Imouto) to jedno z częściej używanych słów. Gdy zamierzamy użyć tego słowa w odniesieniu do innej rodziny, powinniśmy użyć przyrostka na końcu, otrzymując Imouto-san.
Kawaii (かわいい)
Znaczenie: śliczne, urocze, słodkie.Zastosowanie: Widzisz słodkiego psiaka, albo malutkiego kotka, który robi na tobie niesamowite wrażenie? W takim przypadku możesz śmiało wykrzyknąć kawaii! Jest to słowo, które może być używane do określenia wszystkiego co jest słodkie, piękne i urocze.
Masaka (まさか)
Znaczenie: niemożliwe, nie mam mowy, no co ty....Zastosowanie: Słowa Masaka używamy zwykle kiedy jesteśmy czymś negatywnie zaskoczeni, kiedy chcemy powiedzieć: nie ma mowy, niemożliwe, nie wierzę Ci. W zależności od kontekstu może być również użyte, gdy chcemy powiedzieć "nigdy!" lub "w żadnym wypadku!".
Ohayou (おはよう)
Znaczenie: dzień dobry.Zastosowanie: Ohayou to słowo oznaczające "dzień dobry", będące wyrażeniem mniej formalnym, używanym w stosunku do rodziny oraz bliskich przyjaciół. Pamiętać należy, że zwrotu tego używamy przed południem, a gdy chcemy zabrzmieć formalnie należy powiedzieć Ohayou gozaimasu!
Oniisan (お兄さん)
Znaczenie: starszy brat.Zastosowanie: Oniisan to słowo określające starszego brata, używane głównie przez osoby dojrzałe, a także obce, chcące okazać szacunek. Starszego brata możemy również nazwać oniichan - gdy jesteśmy spokrewnieni, chcemy by brzmiało słodko. Oniichan jest często używane przez małe dzieci w stosunku do starszych braci.
Otaku (おたく)
Znaczenie: określenie osoby zafascynowanej czymś, głównie w stosunku do fanów mangi i anime.Zastosowanie: W anime usłyszymy słowo otaku wymawiane głównie wobec bohaterów wręcz obsesyjnie fascynujących się popkulturą, anime, mangą oraz grami komputerowymi. Jedną z postaci, którą śmiało można nazwać otaku jest Konata Izumi z anime Lucky Star.
Oyasumi (おやすみ)
Znaczenie: dobranoc.Zastosowanie: Oyasumi jest słowem oznaczającym "dobranoc", którego możemy używać w kontaktach nieformalnych, wobec rodziny i przyjaciół. Kiedy chcemy użyć formy grzecznościowej powiemy Oyasumi Nasai.
Senpai (先輩)
Znaczenie: zwrot grzecznościowy określający starszego kolegę lub koleżankę.Zastosowanie: Senpai to słowo używane przez wielu bohaterów anime. Kiedy główny bohater ma starszego kolegę (lub koleżankę), to w rozmowach w których jest wspominany starszy kolega najczęściej pada słowo Senpai. Ten zwrot grzecznościowy może być używany zarówno w stosunku do starszych kolegów w szkole, jak i w pracy.
Sugoi (すごい)
Znaczenie: niesamowite, świetne, wow.Zastosowanie: Słowo Sugoi najczęściej można usłyszeć od postaci, które są czymś pozytywnie zaskoczone, lub są pod wrażeniem jakiejś rzeczy, zachowania lub wydarzenia. Możemy go używać kiedy chcemy powiedzieć super, niesamowite, świetne.
Tomodachi (友達)
Znaczenie: przyjaciel.Zastosowanie: Jako, że anime jest wręcz wypełnione postaciami, które się z sobą przyjaźnią, słówko określające przyjaciela, Tomodachi, będzie się przewijać niemal w każdej serii. Jedno z pierwszych japońskich słówek, których się uczymy oglądając anime.
Ureshii (嬉しい)
Znaczenie: szczęście, zadowolenie.Zastosowanie: Ureshii to słowo, które najczęściej usłyszysz od postaci wyrażającej szczęście lub ulgę. W anime może być używane przez postać, która poczuła się dużo lepiej dowiadując się, że jego przyjaciel nie jest na niego zły.
A teraz dajcie znać w komentarzach jakich jeszcze wam słówek tutaj brakuje. Jakie jest japońskie słowo, którego nauczyliście się z anime? Opiszcie w jakich sytuacjach można go używać, a także dajcie znać czy często używa go któraś z waszych ulubionych postaci. No i pamiętajcie o przyciskach udostępnienia, które macie poniżej. Dzięki ;)
KOMENTARZE